Za vážný přestupek až 50 tisíc pokuty

Až padesátitisícové pokuty by měli platit ve správním řízení řidiči za vážné dopravní přestupky. Předpokládá to vládní návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který projednávají poslanci. Norma, ke které mají výhrady opoziční ODS a KSČM, počítá i se zavedením bodovacího systému přestupků. Dva vážné prohřešky by pak měly stačit k odebrání řidičského oprávnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny | Foto: Stanislav Zbyněk

Podle kritiků předlohy stát chystá nový prostředek na šikanování řidičů a prostor pro korupci. V debatě například občanští demokraté vládě vytkli, že nepočítá se systémem kontrol a vymáhání dodržování zákona. "Pokud nebudou bezpečnostní orgány důsledné a nekompromisní, pokud se nechají zlákat hezkým a milým úsměvem, případně příjemnou obálkou, můžeme zpřísňovat zákony do nekonečna," řekl mimojiné Bohuslav Záruba z ODS. Stejně jako ostatní politici i občanští demokraté zpřísnění pravidel v rámci bezpečnějšího provozu na silnicích vítají, postrádají ale systém kontrol dodržování nových paragrafů.

Podobné výhrady mají i komunisté, kteří se také obávají, že bodovací hodnocení neukázněných řidičů povede ke korupci policistů. Ministr dopravy Milan Šimonovský novelu hájí jako nutnost k zavedení pořádku na silnicích. "Má za cíl chránit účastníky provozu na pozemních komunikacích před bezohlednými a agresivními řidiči, kteří se opakovaně dopouštějí těch nejzávažnějších přestupků a ohrožují ostatní účastníky."

První čtení novely zákonu o provozu na pozemních komunikacích dokončí poslanci zítra. Pak by měli návrh podrobněji projednat ve výborech sněmovny.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme