Za vězeňské fotky Ratha dostal příslušník VS z Oráčova pět tisíc korun

Vězeňské fotografie vazebně stíhaného poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí poskytl médiím údajně praporčík vězeňské služby z věznice Oráčov. Od deníku Blesk za to měl dostat pět tisíc korun. Další pracovník vězeňské služby získal prý z informačního systému neoprávněně osobní údaje lidí z Rathovy kauzy. Oba muži byli obviněni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci GIBS zatýkají pracovníka vězeňské služby v souvislosti s únikem vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha

Příslušníci GIBS zatýkají pracovníka vězeňské služby v souvislosti s únikem vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha | Zdroj: ČTK

Zaměstnanci vězeňské služby získali fotografie, které byly pořízeny personálem věznice při umístění Davida Ratha a dalších spoluobviněných do vyšetřovací vazby.

„Příslušník vězeňské služby měl přístup do informačních systémů vězeňské služby, podařilo se mu dohledat fotografie osob v kauze pana doktora Ratha. Fotografie neoprávněně zkopíroval a potom z věznice vynesl. Zkontaktoval se s deníkem Blesk, fotografie jim nabídl a obdržel za to částku pět tisíc korun,“ řekl v Ranním interview náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl náměstek Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušan Brunclík

„Druhá kauza je pracovník vězeňské služby, to znamená civilní zaměstnanec. Tam si troufám říct, že jsme trochu dopředu, protože se nám to podařilo chytit asi ještě před únikem,“ vysvětluje.

Příslušníci generální inspekce zajistili při prohlídkách prostor ve věznici Oráčov důkazní materiály, byla provedena řada šetření a výslechů. Zároveň byla zajištěna i finanční částka pět tisíc korun.

Podle Brunclíka bude muset vězeňská služba přijmout opatření, která by vedla k lepšímu zabezpečení informačních systémů. „My můžeme pouze upozornit v rámci metodiky na některé nedostatky, ale to gró musí přijmout vedení Generálního ředitelství vězeňské služby,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty poledních Ozvěn dne byl šéfredaktor deníku Blesk Pavel Šafr a předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý

Praporčík byl zproštěn výkonu služby 9. června. Občanský zaměstnanec zatím nebyl pracovněprávně řešen. „Předpokládáme, že takto vyřešen bude na konci tohoto týdne,“ říká Markéta Prunerová z vězeňské služby.

Zda Blesk skutečně za snímky zaplatil pět tisíc korun, se nechtěl jeho šéfredaktor Pavel Šafr v poledních Ozvěnách dne vyjádřit. „Já se k tomu nebudu vyjadřovat. My za všech okolností chráníme své zdroje.“

Proč snímky noviny otiskly, zdůvodnil tím, že se zabývají zveřejňováním a nikoli utajováním informací. „To je prostě práce médií,“ říká Šafr.

Otázku, zda mohly být fotografie získány nezákonným způsobem, si podle něj v Blesku nekladli. „To rozhodně není tak, že my bychom porušili nějaký zákon. To není předmětem naší práce,“ vysvětluje Šafr, který je podle svých slov pyšný na svoji práci. „My máme etický kodex a žádný bod našeho etického kodexu nebyl porušen.“

Šafr nepotvrdil, že by praporčík vězeňské služby byl tím, kdo fotografie Blesku dal a inkasoval za ně peníze. Nechce ani hodnotit takové počínání.

Příslušníci GIBS zatýkají pracovníka vězeňské služby | Foto: ČTK

„Já ani nevím, zda je to ten muž. A jestli někdo činí něco, co je proti pravidlům, tak sám nese důsledky. Já to opravdu nebudu hodnotit."

Podle předsedy Syndikátu novinářů České republiky Adama Černého nebyl důvod fotografie otisknout.

„Samozřejmě platí premisa číslo jedna, na kterou se mohl pan Šafr možná odvolat, a to je to, že u lidí veřejně činných, což politici, a například pan doktor Rath jako hejtman Středočeského kraje je, požívají menší ochrany soukromí. Druhá věc je, že v každém konkrétním případě je možno uvažovat, do jaké míry ten průlom do soukromí je odůvodněný a oprávněný z důvodu veřejného zájmu. Já si myslím, že důvod otisknout takové fotografie prostě nebyl.“

Takové snímky ale často přilákají čtenářský zájem. „To je pravda, že to přiláká. Lidi ale lákají nejrůznější věci. Tím by se daly zdůvodňovat i věci mnohem spornější, než je tento případ. Argument sám o sobě nestačí. Měli bychom se držet logiky, kterou jsme slyšeli z úst pana Šafra, kdy on tvrdí, že jsou noviny, které se zabývají zveřejňováním. Pak by neměl být tak úsporný v tom zdůvodňování a zveřejňování, proč to či ono otiskli,“ myslí si Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes mluvil k úniku fotografií publicista a spisovatel Karel Hvížďala

Podle spisovatele a publicisty Karla Hvížďaly je chování bulvárního Blesku v českých podmínkách naprosto běžné.

„Pokud bychom se na to dívali rastrem prestižních nebo veřejnoprávních médií, tak je to samozřejmě vážný etický prohřešek. Pokud se na to ale díváme rastrem bulvárních novin, zvláště třeba anglických, tak je to něco zcela běžného,“ poznamenal ve Stalo se dnes.

Dodal, že v českém kontextu se tak s takovým chováním médií nedá nic dělat, v evropském ale ano. „V Evropě od roku 2004 existuje takzvaný Karolinin rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého je zakázáno publikovat tajně pořízené fotografie, které neslouží k veřejné debatě a chybí jim legitimní důvod ke zveřejnění,“ upozornil Hvížďala. Podle něj by se tak David Rath v takovém případě mohl i obrátit na soud.

Obviněným mužům hrozí dva až pět roků vězení.

Alžběta Havlová, Karel Hvížďala, Michaela Vydrová, Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme