Za všechno mohly banky, tvrdil Soudek u soudu

Bývalý generální ředitel plzeňské Škodovky Lubomír Soudek se ve středu ocitl před Krajským soudem v Plzni, a to kvůli obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku. Je prvním velkoprůmyslníkem obžalovaným z tunelování. Podle obžaloby odvedl Soudek tunelem ze Škody Plzeň obrovské sumy peněz do svých firem Nero. Sám ale vinu odmítá, za všechno prý mohou banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L.Soudek | Foto: Petr Eret

V jednom případě ručila Škoda za směnku Nera a za obě firmy podepsla směnku Lubomír Soudek. Ve druhém případě šlo o půjčku za nápadně výhodný úrok, která navíc nebyla nikdy splacena. Sám Soudek ale vinu odmítá. Kolegové z vedení firmy ho prý doslova prosili, aby si u nich půjčil 315 miliónů korun na získání většinového balíku v akciové společnosti Škoda. Té měla nakonce operace přinést tři miliardy korun. Škodovka místo toho přišla o prostředky, které by získala, kdyby půjčila peníze za běžný úrok někomu jinému.

Lubomír Soudek v úvodním, emotivním vystoupení odmítl úmysl obohatit se, což je nutná podmínka k jeho odsouzení. Zároveň připomněl svůj zájem o rychlé konání soudu. Za to, že firmy Nero peníze Škodě nevrátily, mohou podle něho banky, nikoli on.

"Všecho zhatila Komerční banka. Druhá nás podvedla v Tatře Kopřivnice taky za tři miliardy a kdyby těchto podvodů nebylo, tak si Škodovka naprosto vesele žila a já bych tady nestál jako nějaký idiot před soudem," prohlásil Soudek.

Soud se ale nezajímal jen o žalované finanční operace, ale i o půjčky z pokladny dceřinné společnosti Škoda Jaderné strojírenství. Projednávání případu odkrývá zákulisí podivného podnikání v 90. letech, zejména nebezpeně těsné provázání takzvaných kapitánů českého průmyslu s politickými špičkami. Pokud se Soudkovi prokáže vina, hrozí mu až 12 roků vězení.

Milan Kopp, Martin Sobotka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme