Za výpadkem roamingu O2 mohl být hackerský útok, zákazníky čeká odškodnění

Za rozsáhlým výpadkem roamingu zákazníků společnosti O2 v Česku a na Slovensku by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250 tisíc klientů operátora O2, kteří jsou v zahraničí. Ti nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 Czech Republic a.s.

O2 Czech Republic a.s. | Foto: O2 Czech Republic a.s.

Na středeční tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl. Většinu roamingového provozu obnovil operátor O2 až ve středu večer.

CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem CETINu. 

Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo z dosud nezjištěných příčin k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu.

Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil.

"Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému," uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat. Jak, to oznámí ve čtvrtek.

Možnosti odškodnění

Například v případě zpoždění letadla zákazníkům náleží finanční kompenzace od leteckého dopravce. Pro telekomunikační operátory ale žádné takové nařízení neplatí. A to i přesto, že na výpadky pamatuje zákon o elektronických komunikacích. Podle něj by měli operátoři zákazníkům snížit výslednou cenu o poměrnou část a co nejrychleji problém vyřešit. Je však na zákaznících, aby se o odškodnění přihlásili sami. Jak by měli postupovat, vysvětluje právník spotřebitelského centra dTest Miloš Borovička.

„Spotřebitel uplatní klasickou reklamaci, tedy musí se obrátit na svého operátora. Buď přes pobočku, nebo internet. Tam uvést, že služba v tom a tom čase nefungovala, nemohl uskutečňovat mezinárodní hovory a požaduje přiměřenou slevu na svůj měsíční paušál. Pokud není spokojen, jak tu reklamaci vyřídil, může se obrátit na telekomunikační úřad s námitkou proti vyřízení reklamace," říká Borovička.

O2 hlásí výpadek. Zákazníci mají problém s voláním ze zahraničí a roamingem

Číst článek

Při jednodenním výpadku a měsíční ceně paušálu 700 korun tak jde o slevu 23 korun. Jeden ze zákazníků operátora, jistý Michal S., si ale na sociální síti stěžoval, že jeho náklady spojené s výpadkem už činí 900 korun za pořízení náhradní SIM karty ve Francii z důvodu potřeby být v kontaktu se svými obchodními partnery. Zmínil i obchodní ztrátu. Podobné komentáře nejsou na facebookovém účtu O2 ojedinělé.

Společnost O2 při svém posledním výpadku v dubnu letošního roku věnovala peníze prostřednictvím své Nadace O2 na dobročinné účely. Pokud by ale operátor, stejně jako v minulosti, věnoval peníze za výpadek v síti na charitu, nezbavuje se tím odpovědnosti za kompenzace pro zákazníky.

Podle spotřebitelského centra dTest lidé příliš žádostí o kompenzace neposílají. Miloš Borovička ale doporučuje, aby to lidé zkoušeli. Čas a peníze investované operátorem do nápravy se podle něj promítají také do zajištění lepších opatření předcházející podobným výpadkům.

Barbora Kladivová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme