Za výpadky registru mohou podle ministerstva lokální potíže s internetem

Registr vozidel v plném provozu postihlo během dopoledne několik výpadků. Úředníci si také stále stěžují na pomalost systému. Ministerstvo dopravy se kritice brání, za problémy podle něj nemůže chyba v systému, ale lokální přetížení internetové sítě. Premiér Petr Nečas čeká, jak registr nápor zvládne. Závisí na tom totiž další setrvání ministra dopravy Pavla Dobeše ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Úřady spustily registr vozidel v osm hodin. Na většině míst bez problémů fungoval, některá města ale hlásila potíže. V Pardubicích se ráno úředníci sice přihlásili, ale když se pak snažili v systému zaregistrovat auta, systém hlásil chybu. Aplikaci se podařilo zprovoznit asi hodinu po spuštění, řada lidí ale mezitím z magistrátu odešla.

Prahu, Žamberk či Plzeň postihly krátké výpadky v řádu několika minut. Ve všech případech se situaci podařilo vyřešit restartováním počítačů a opětovným spuštěním aplikace.

V Praze na Bohdalci tak od rána do poledne odbavili asi 140 lidí. Hned ráno si řidiči rozebrali 300 pořadových lístků, a dokud nebudou odbaveni, další čísla úředníci nevytisknou. Mnoho řidičů, kteří přišli na úřad až v průběhu dopoledne, tento postup rozladil a odešli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální stav registru vozidel zhodnotil v Ozvěnách dne na Radiožurnálu IT odborník a publicista Petr Koubský

Úředníci si stále stěžují i na pomalý chod aplikace, některé údaje navíc stále musí vypisovat ručně. „Děvčata, která s ním pracují, se v něm musí neustále posouvat shora dolů a naopak, v celém tom systému musí plno věcí doplňovat ručně. Takže jedna věc je funkčnost registru a druhá věc je praktičnost registru. A ta praktická stránka se zdá být v tuto chvíli naprosto tragická,“ říká vedoucí odboru Michal Urbášek a dodává:

„Tím, jak je potřeba s ním pracovat, se ten čas natahuje minimálně jednou tak dlouhou dobu oproti minulému registru. Pokud tato situace zůstane, nevím, jakým způsobem budeme dál pracovat.“

IT odborník a publicista Petr Koubský současný stav nepovažuje za „funkční registr“. „Jestliže nový systém funguje pomaleji, je z hlediska občanů nepohodlnější a je i problematičtější pro úředníky, tak se nedá říct, že je dobře udělaný. Novinky se zavádějí proto, aby fungovaly lépe, ne hůř,“ říká Koubský.

Registr vozidel v Pardubicích funguje kvůli špatným či chybějícím údajům stále pomalu

Číst článek

Podle něj je chyba už v základním systémovém návrhu, který byl od začátku špatně postaven a vymyšlen. „Naprosto nebylo nutné, aby vedle sebe běžely starý i nový systém, to se řeší předběžným odzkoušením s různými typy dat. Nedostatečné odzkoušení je součástí té základní chyby. Teď se ji podařilo poslepovat, aby to bylo ještě přijatelné, ale dobrý systém se z toho takto nikdy neudělá,“ domnívá se Koubský.

Hlavní chybou podle něj je, že se do nového systému dostal až milion chybných údajů ze starého registru.

„Základní datový kmen nikdy neměl obsahovat takové množství chyb. Očividně došlo k nějakému nedostatku při převodu ze starého systému na nový a neměl se tímto množstvím chyb vůbec spustit. Existuje spousta technik čištění dat. Aby to spravovali úředníci za chodu na přepážkách, to je naprosto absurdní,“ říká Koubský.

Registr vozidel v Praze | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo dopravy zatím připouští pouze drobné problémy lokálního charakteru. „Co já mám zprávy, tak asi na třech místech dnes došlo k problémům. Ty se ale týkaly připojení na internet. Takže to jsou lokální výpadky v řádu několika minut. Toto je věc, u které asi nemůžeme stoprocentně garantovat, že nikdy nenastane,“ tvrdí náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

V Pardubicích podle ministerstva pochybily úřednice, které údajně nezaregistrovaly svou IP adresu. To ale vedoucí dopravního odboru Vladimír Bakajsa odmítá.

Fungování registru vozidel v plném provozu narušily lokální výpadky

Číst článek

"V 8 hodin, když jsme zjistili, že nemůžeme vejít do karty vozidla, jsme tento stav nahlásili na ministerstvo dopravy. A od té doby žádný pracovník neprováděl žádný úkon, protože nemohl, a ani neřešil žánou IP adresu, protože nemůže. A v 9.10 nám to začalo fungovat," vysvětluje Bakajsa.

Situaci kolem fungování registru aut sleduje i během své dovolené premiér Petr Nečas, který čeká na vyhodnocení dnešního stavu. Na tom totiž závisí osud ministra dopravy Pavla Dobeše. Minulý týden mu kvůli potížím systému dal premiér ultimátum. V pátek řekl, že pokud registr zase zkolabuje, počítá s Dobešovou rezignací. Nečas zdůraznil, že pro něj je nejdůležitější, aby byli systémem obslouženi lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Karlík hovořil s čekajícími řidiči na registru vozidel v Žamberku

Fungování registru zajímá i vládní stranu TOP 09. Odpovědnost ale její představitelé nechávají na ministru Dobešovi. Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík nechce posuzovat, zda nastal čas pro jeho odvolání.

„To je skutečně věcí exekutivy a ta situace skutečně není jednoduchá. Mně je velmi líto těch lidí, kteří mají tyto problémy. Věřím, že ta firma, případně ti, kteří za to nesou odpovědnost, budou postiženi panem ministrem, případně z toho pan ministr, pokud to takto bude pokračovat, vyvodí svou odpovědnost sám,“ říká Gazdík.

Podle Dobešovy stranické kolegyně a místopředsedkyně vlády Karolíny Peake je nutné, aby registr fungoval bezchybně. Žádá také zpětný audit.

„Je potřeba se podívat, kde k těm chybám došlo, kdo za ně může, případně vyvodit personální odpovědnost i třeba na nižších úrovních na ministerstvu a napravit všechny chyby, které v tom systému jsou,“ řekla Peake.

Milada Richterová, Petr Medek, Kateřina Daňková, Kateřina Kozmová, Iveta Záleská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme