Za zakázané miny ve Vrběticích navrhl žalobce tresty od tří do šesti a půl let

Tresty od tří do šesti a půl let vězení a pokuty v řádech milionů korun navrhl státní zástupce v kauze vrbětického muničního areálu. Podle obžaloby společnost Real Trade koupila od dceřiné maďarské společnosti Excalibur Army protipěchotní miny. Ty ale jsou zakázané jak českým tak i mezinárodním právem. S tím společnost Excalibur Army nesouhlasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Státní zastupitelství navrhuje nejvyšší trest 6 a půl let vězení předsedovi představenstva Real Trade a jednateli Excalibur Army Petru Kratochvílovi. Pět let ve vězení pak navrhuje prokuristce Ivaně Linhartové a bývalému místopředsedovi představenstva Real Trade Vítu Paulíčkovi.

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni v říjnu a listopadu vybuchly dva sklady s municí. Výbuch tehdy zabil dva zaměstnance zbrojní firmy. Obyvatelé okolních obcí poté museli na čas opustit své domovy.

Třetího prosince explodovala další budova a spustila největší pyrotechnickou operaci v našich novodobých dějinách. Následovaly další evakuace a zákaz pohybu v širokém okolí areálu.

Na ostraze skladů se do začátku letošního února podílela armáda, nyní jej střeží policie a Vojenské lesy a statky. Z vrbětického areálu odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánocemi.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Kauza muniční sklad Vrbětice | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme