Za zákrok proti Jacques padly v policii další tresty

Policejní prezident Vladislav Husák dnes rozhodl, že za prvomájový zásah proti šéfce sekce úřadu vlády pro lidská práva Kateřině Jacques ponesou odpovědnost další policisté. Obvodní ředitelství Prahy II opustí jeho ředitel Jan Navrátil a první zástupce Petr Vaněček. Začalo i kázeňské řízení ze zástupcem pražské policie Zdeňkem Bezouškou, kterému bude zřejmě na rok snížena hodnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zákrok proti Kateřině Jacques | Zdroj: ČTK

"Personální opatření mají okamžitou účinnost, datem 15. května, to znamená pondělí, oba dva funkcionáři opustí svá služební místa," uvedl policejní prezident Vladislav Husák. Podle něho ale nejde o systémovou chybu.

Šéfka vládní sekce pro lidská práva Jacques s několika členy Strany zelených protestovala na pražském Palackého náměstí proti prvomájové demonstraci neonacistů. Tvrdí, že ji brutálně napadl policista Tomáš Čermák, který ji údajně bezdůvodně zbil.

Inspekce ministra vnitra dnes potvrdila, že navrhne, aby byl Čermák stíhán hned za tři trestné činy. "Zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví, k čemuž se kloní vypracovaný znalecký posudek, a omezení osobní svobody," upřesnila mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Už v pondělí Husák rozhodl o potrestání policisty, který jako velitel dohlížel na zadní část průvodu neonacistů. Za nečinnost byl potrestán snížením platu o deset procent na jeden měsíc. Vedoucí odboru vnitřní kontroly Jaroslav Hlaváček řekl, že kontrolní pracovníci mají pochybnosti i o postupu policistů, kteří byli těsně u zasahujícího Čermáka. Přezkoumat jejich postup může pouze orgán činný v trestním řízení.

Kateřina Jacques se dnes k případu už nechtěla vyjadřovat. Její advokát František Korbel Radiožurnálu potvrdil, že změny v řízení policie vítá. "Jednání policie poukázalo na vážnější nedostatek v systému řízení, proto vítáme jakékoliv změny, které směřují ke zlepšení vedení policie," řekl Korbel. Bude ale usilovat o to, aby účastníci policejního zásahu byli podle práva potrestáni.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme