Za zánikem ČSSD v Dubí na Teplicku stály osobní a podnikatelské zájmy

Rozporuplný podnikatel a šéf severočeské sociální demokracie Petr Benda se zbavil některých místních stranických oponentů a pojistil tak prostor pro podnikání spřízněných obchodníků. Jeho aktivity souvisejí se zamýšlenou stavbou větrných elektráren v Krušných Horách a krachem místní organizace sociální demokracie v Dubí na Teplicku. Navíc se mu daří i posilovat svůj vliv v sociální demokracii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlášení původní organizace ČSSD v Dubí

Prohlášení původní organizace ČSSD v Dubí | Foto: Jan Hrbáček

Na aktivity náměstka teplického primátora Petra Bendy, které se příliš neslučují se službou veřejnosti, Český rozhlas 1 - Radiožurnál upozorňoval před necelým rokem. Poukázal především na výhodné nákupy domů v majetku města, které získal Bendův obchodní partner Jaroslav Slanina z Prahy. Firma téhož podnikatele donedávna také bezvýsledně usilovala o změnu územního plánu na Cínovci, aby tam mohla postavit větrnou elektrárnu.

Zastupitelstvo v lázeňském městečku Dubí, pod které rozhodování o územním řízení na Cínovci spadá, bylo striktně proti. Po odborném semináři, který se v režii investora odehrál před časem v jednom z dubských hotelů, ale zastupitelé překvapivě obrátili. A změnu územního plánu na Cínovci odsouhlasili. Připomeňme jen, že politik Benda tvrdil, že s obchody svého známého Slaniny nemá nic společného.

"To, co dělá Slanina a čím se zabývá, na to já se ho neptám. Mne to opravdu nezajímá," dušoval se Benda loni v říjnu. Jenže Radiožurnál zjistil, že přítele z Prahy Slaninu na dubskou radnici přivedl právě Benda. A získali jsme také kopii plné moci, v níž Slanina Bendu zplnomocňuje k jednání za jednu ze Slaninových společností.

Mezitím se ale v dubské sociální demokracii začaly dít zvláštní věci. Na základě náboru mezi dubskými Romy byla založena nová organizace, přičemž mnozí z nových členů o vstupu do ČSSD ani nevěděli. A původní organizace byla zrušena. Šéf zlikvidované stranické buňky Miloslav Černý z toho viní severočeského poslance ČSSD Vlastimila Aubrechta a právě Petra Bendu.

"My jsme o tom věděli, že nás budou chtít rozbít právě tímto způsobem. Loni jsme vyzvali Bendu, aby se k tomu vyjádřil. Ten nám na naší členské schůzi garantoval, že druhou organizaci nepovolí. Přesto to celé podle mých informací inicioval. V den, kdy jmenovali přípravný výbor té rádoby druhé organizace, jsem dvě hodiny před jednáním osobně volal jak pana Bendu, tak pana Aubrechta, zda se nebude jednat o dubské organizaci. Oba mi odpřísáhli, že nikoliv," řekl Českému rozhlasu Černý.

Petr Benda tvrzení Černého, že to byl právě on, kdo inicioval rozpad organizace sociální demokracie v Dubí, odmítá. S Radiožurnálem ale komunikoval pouze písemně.

"Co se týče zřízení druhé organizace ČSSD v Dubí, pro její vznik jsem nikdy nehlasoval. Všech hlasování jsem se zdržel a vyzýval jsem pana Černého i zájemce o vytvoření druhé dubské organizace k dohodě. Okresní výkonný výbor ČSSD Teplice se řídí závěry okresní kontrolní komise, která konstatovala, že podezření pana Černého kolem přijímání členů do druhé organizace ČSSD nelze potvrdit ani vyvrátit. Okresní předsednictvo proto doporučilo členy přeregistrovat, aby byly vyvráceny jakékoliv pochybnosti," napsal Českému rozhlasu Benda.

Lídrem nové organizace ČSSD v Dubí se stala Bendova známá Alena Janotová. Ta tvrdí, že druhá stranická buňka vznikla kvůli tomu, že předchozí organizace nechtěla přijímat nové členy. Problém s přijímáním Romů, kteří o svém vstupu do ČSSD nevěděli, se snaží vysvětlit následovně: "My jsme zjistili, jak to proběhlo. Prostě poslali jednoho řekněme méně rozumově vybaveného člověka, který má romské příbuzné, aby po okolí shromáždil podpisy na čistý papír."

Vraťme se ale zpět k Bendovým obchodním aktivitám a především k plánované větrné elektrárně na chráněném území Cínovce. Petr Benda stále trvá na svém, že elektrárny v hledáčku jeho obchodních aktivit nefigurují. "O větrné elektrárny nebo případnou možnost jejich výstavby v Dubí či na Moldavě se nezajímám. Rozhodně nejsou mým záměrem," napsal Českému rozhlasu Benda.

Jeho tvrzení ale vyvrací ekologický expert z Teplic Jiří Rous. Na toho se Benda loni v květnu obrátil právě kvůli elektrárnám na Cínovci. Bendu na schůzku doprovodili dva podnikatelé z Prahy, na jejichž jména si Rous nedokáže vzpomenout. "Představil je a řekl mi, že mají zájem stavět na Cínovci," popisuje setkání Rous.

Bendův eminentní zájem o elektrárny potvrzuje i bývalý šéf dubské ČSSD Černý: "Pan Benda má zcela jednoznačně osobní zájmy jak po celém území Dubí, tak na Cínovci, kde organizoval sezení zastupitelů, na němž je přesvědčoval, aby elektrárny na Cínovci byly."

Protože si Petr Benda kolem sebe vybudoval mocné impérium, málokdo se odváží proti němu vystoupit. Výjimkou je podnikatel Jaroslav Pok z krušnohorské Moldavy. "Osobně jsem se s ním nikdy nesetkal a moje podnikání s ním nijak nesouvisí, ani bych nechtěl. Styl jeho podnikání není v souladu se slušnými mravy. Přinejmenším je neprůhledný. V tomto regionu má stejný názor mnoho lidí," vyjádřil se Pok.

Pok potvrzuje i Bendův silný zájem na výstavbě větrných elektráren, který on stále vehementně popírá: "Stojí v pozadí, tahá za nitky jak na Moldavě, tak i na Dubí." Pok také míní, že účelem vzniku nové organizace sociální demokracie v Dubí bylo otevření nového manipulačního prostoru pro soukromé záměry.

Petr Benda si ale nehledí pouze podnikání. Stoupá i ve stranické hierarchii, i když se zatím do nejužšího vedení ČSSD nedostal. Ale jako svého poslaneckého asistenta si ho vybral expremiér Jiří Paroubek.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme