Za zneužití laserů proti letadlům by mohlo hrozit až osm let vězení

Za zneužití laseru proti letadlu by mohlo být až osm let vězení nebo třímilionová pokuta. Tak chce řešit nedávné útoky těchto zařízení na startující či přistávající letadla zákon, který by dnes mohli poslanci ve sněmovně projednat. Norma by kromě sankcí určovala, kdo a za jakých podmínek může laserové zářiče používat a stanovila ochranná pásma kolem letišť.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo - ilustrační snímek

Letadlo - ilustrační snímek | Foto: Evropská komise

O prosazení zákona usiluje České sdružení dopravních pilotů. Ti se, jak potvrdil předseda jeho technické komise Karel Mündel, inspirovali u kolegů v zahraničí:

"Od našich zahraničních kolegů z Německa a Velké Británie víme, že tyto státy již podobné zákony přijaly. Proto ve spolupráci s orgány státní správy a Institutem pro šetření leteckých nehod ČR jsme navrhli změnu zákona.

Piloti civilních letadel přistávající nebo startující z ruzyňského letiště v Praze v poslední době zaznamenali sedm takový útoků. Během nich byli na několik vteřin laserem oslepení. Naposled k tomu došlo na konci ledna.

"Jedná se o to, že tento zákon umožní rozšíření pravomocí Úřadu pro civilní letectví, tak aby stanovil, jaké je ochranné pásmo pro používání laserových zařízení, kdo je může používat a za jakých podmínek, aby nedošlo k narušení bezpečnosti v letecké dopravě," vysvětlil komunistický poslanec Pavel Hojda.

Za zneužití laseru proti letadlu by mohl podle této normy Úřad pro civilní letectví dát pokutu až tři miliony korun, v některých případech by čekalo pachatele až osm let vězení.

Věra Pfeifferová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme