Za zneužití osobních údajů na Facebooku mohou většinou uživatelé

Riziko zneužití osobních údajů na sociálních sítích je stále vysoké. Například Facebook sice na ochraně soukromí hodně zapracoval, největší zodpovědnost je ale pořád na straně uživatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Facebook | Foto: Tomáš Adamec

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec nedávno Facebook ostře kritizoval. V rozhovoru pro týdeník Ekonom řekl, že tato sociální síť je katastrofou. Martin Vyleťal ze serveru Lupa.cz s ním nesouhlasí. Každý má podle něj takový Facebook, jaký si sám udělá.

„Zaleží na každém, jaké informace zveřejňuje a s kým je sdílí. Doporučuji všem, kteří si založí svůj profil, aby si ihned v nastavení soukromí specifikovali, s kým chtějí informace sdílet,“ uvedl Vyleťal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Vyleťal ze serveru Lupa.cz

Odpůrci sociálních sítí dříve hodně kritizovali skutečnost, že facebookovský profil v podstatě nešel smazat. Podle Vyleťala je to stále dost komplikované.

„Je určitá doba, po kterou je profil v karanténě, pak se vás systém znovu zeptá, jestli ho opravdu chcete smazat a podle některých komentátorů si dokonce i po smazání vašeho profilu Facebook vaše informace i nadále uchovává. Pokud informace jednou zadáte, pravděpodobně tam už zůstanou navždy,“ tvrdí Martin Vyleťal.

„Ve chvíli, kdy si profil zřizujete, tak například souhlasíte i s tím, že dáváte Facebooku práva k fotkám a sami se tak práv vzdáváte,“ upozornil na další nebezpečí Vyleťal. Podobně je to podle něj i s některými informacemi.

„Facebook je americká firma a i nakládání s osobními údaji je proto upraveno benevolentněji, než v České republice,“ dodal Vyleťal.

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme