Za zpoždění v mezinárodní dopravě budou dráhy vyplácet odškodné

Ode dneška budou vlakoví dopravci vyplácet odškodné za zpoždění některých vlaků. V platnost vstupují i další nová pravidla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příjezd vlaku | Foto: Jan Rosenauer

Na odškodné mají nárok lidé, kteří cestují v mezinárodní dopravě, musíme tedy mít mezinárodní jízdenku. Pokud je spoj opožděný o více než hodinu, dopravce musí pasažérům vrátit čtvrtinu z ceny jízdenky. Pokud je zpoždění větší než dvě hodiny, náleží cestujícím odškodné ve výši poloviny jízdného.

Evropské nařízení má ale řadu výjimek. "Odškodné například nejde uplatnit v situaci, kdy dojde ke zdržení vlaku z důvodu sebevražedného pokusu nebo kvůli počasí. Zkrátka kvůli všemu, co je mimo vliv železnice," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský na Rádiu Česko

Aby cestující získal odškodné, musí vyplnit žádanku, předložit originály dokladů a také potvrzení o zpoždění svého vlaku. Takové potvrzení dostane u průvodčího nebo na nádraží.

Nově musejí dopravci zajistit taky přepravu invalidů z každé stanice. To může být problém hlavně u malých nádraží. Handicapovaní by proto měli nahlásit cestu dva dny předem. V takových případech pak České dráhy zřejmě zajistí přepravu autem do větších stanic.

U vnitrostátní dopravy platí zatím pětiletý odklad nových pravidel, včetně uplatnění práva na odškodné. Ministerstvo dopravy to zdůvodňuje velkým počtem oprav a výluk. V takových případech by dopravci dopláceli na práci stavebních firem.

Igor Maňour, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme