Zabavené oblečení z tržnic zatím na charitu nejde

Zabavené padělky značkového oblečení a bot z celnic a tržnic se dál pálí, jen malé procento zboží si najde cestu k potřebným lidem. A to i přes to, že jejich využití pro humanitární účely měla umožnit nedávno schválená změna zákonů. Háček je v tom, že falešná loga výrobců většinou nejdou odstranit, a padělky proto musejí být kvůli přísným předpisům zničeny. Na humanitární účely tak putuje pouhých 10 procent zabaveného zboží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vietnamská tržnice

vietnamská tržnice | Foto: Jan Rosenauer

"Některé výrobky lze upravit tak, aby byly nositelné i po odstranění těch prvků, které představují předmět duševního vlastnictví, jiné samozřejmě k tomu odstranění vhodné nejsou," říká mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

A právě to způsobilo rozčarování mezi neziskovými organizacemi, které musejí ochranné známky ze zabaveného textilu na vlastní náklady odstranit. Novele zákona se ale i přes protesty budou muset nakonec přizpůsobit.

"Padělky těchto výrobků přicházejí majitelé práv duševního vlastnictví o zisky. I tento postup, který zákon v současné době upravuje, je velmi nestandardní," dodává mluvčí obchodní inspekce.

Zabavené padělky slibovalo například dětským domovům a domovům důchodců ministerstvo průmyslu a obchodu, které změnu zákonů posadilo. Podle mluvčího Iva Mravinace ale zklamání není na místě. "Není se čemu divit, že výrobci se brání tomu, aby na kradeném zboží byla jejich loga. Myslím, že hledání cest je možné vždycky, ale upřímně řečeno tomu příliš nevěřím, protože si výrobci dávají velký pozor na to, aby to označení jen tak odstranit nešlo."

Povinnosti spojené s odstraňováním obchodních značek ze zabaveného zboží přibyly především pracovníkům České obchodní inspekce. Jak potvrzuje ředitel její karlovarské pobočky Pavel Novák, mohlo by se to odrazit na snížení počtu kontrolních akcí. "Nemůžeme dělat víc práce, než na co máme lidi. Pokud s tím pracovníci budou mít víc starostí, tak asi těch akcí bude o něco méně."

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Vít Dvořák, Zuzana Rejchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme