Zabavení řidičáku nikoho k placení alimentů nedonutí, míní matka samoživitelka

Kdo neplatí alimenty, bude mu od ledna hrozit i zabavení řidičského průkazu. Novinku zavádí nový exekuční řád, který už podepsal i prezident Václav Klaus, přestože k němu měl dříve výhrady. Rodičů-neplatičů totiž rok od roku přibývá, vloni jich bylo na 15 tisíc. Přibližně sedmina neplatičů je z Ústeckého kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálkový autobus, řidič | Foto: Eva Odstrčilová

Paní Renata žije v Mostě se svou šestnáctiletou dcerou. Bývalý manžel jí platí alimenty nepravidelně a občas dokonce vůbec. Ona si ale nemyslí, že novela exekučního řádu na její situaci něco změní.

Zabavení řidičského průkazu prý není nejlepší způsob, jak se domoci svých peněz. „Spíš by mu to měli strhnout z výplaty nebo něco takového, aby to pomohlo rodině,“ míní Renata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle paní Renaty z Mostu, které bývalý manžel neplatí alimenty, novela exekučního řádu příliš nepomůže

Příběh žen samoživitelek, kterým otcové neplatí pravidelně alimenty, se navzájem podobají. Prvním společným rysem je nezájem otce o své dítě.

„Neexistují narozeniny, svátky, Vánoce. Jednou za čas se jen zeptal, jak jde škola. Jinak se většinou neozývá a mění si telefonní čísla, abychom se mu nemohli dovolat,“ popisuje matka samoživitelka..

Druhým společným znakem pro ženy v podobné situaci je neustále přepočítávání peněz.

„Člověk ušetří nejspíš na jídle, ale hlavně sám na sobě. Věci do školy se ale koupit musí, děti přece jen nemůžete ošidit. Ale můžu to třeba řešit tím, že trička nekoupím teď, ale až přijdou alimenty. Ale pokud je to důležitá věc, jako jsou třeba léky, tak s tím bohužel nic neudělám,“ vysvětluje.

Za neplacení alimentů bude možné zabavit řidičák, změna má platit od ledna

Číst článek

Nakonec ale i paní Renata připouští, že i když není odebrání řidičáků podle ní tím nejlepším prostředkem, jak získat peníze pro dítě, tak určitým nátlakem přece jen být může. Takže by neváhala vymáhat peníze ani tímto způsobem: „On zrovna auto potřebuje, takže asi jo, asi bych ho udala,“ říká s úsměvem Renata.

Nový exekuční řád ale nedosáhne na ty, kteří by zabavením řidičáku přišli o práci. Ti budou mít výjimku.

„Myslím, že by se to mělo vztahovat na všechny. Když to bude nějaký řidič autobusu nebo kamionu, tak mu to bude jedno, protože jezdit bude moct a výživné stejně platit nebude,“ obává se Renata.

Dagmar Cestrová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme