Zabavený Fillův obraz visí opět v Moravské galerii, další dvě díla instalovala NG
Obraz Emila Filly Dvě ženy je od rána zpátky na svém místě v expozici Moravské galerie v Brně. Další dvě vypůjčená díla, která také byla v květnu zabavena kvůli kauze Diag Human ve Vídni a nyní vrácena zpět do ČR, se pak vrátila do expozice kubismu Národní galerie v Praze. Oba výstavní domy se rozhodly vzácná díla ihned po převozu z Rakouska znovu vystavit.
Národní galerie získala zpět obraz Tanečnice od Vincence Beneše a plastiku s názvem Objímací od Otto Gutfreunda. Původně se počítalo s tím, že kvůli nezbytné údržbě budou obě díla uložena do depozitáře, ale protože zájem je tak velký, rozhodla se je galerie okamžitě po vybalení instalovat a zpřístupnit veřejnosti v pražském Domě U Černé Matky Boží.
„První velká úleva byla, když jsme překročili hranice, protože jsem věděla, že teď už když se nestane něco opravdu nepředvídatelného, tak že se už věci, ty vykloubené a vlastně paralyzující nás, že se vrací do normálního stavu. Že ta díla budou opět zveřejněná, veřejnost k nim bude mít přístup. Tady to je nádherné místo, nádherný dům, nádherná stálá expozice,“ raduje se kurátorka Magda Němcová, která ve vídeňské galerii Belveder obraz i plastiku vyzvedla.
Reportérka Michaela Vetešková sledovala v Moravské galerii Brno vybalení obrazu Emila Filly
Ředitel Národní galerie Vladimír Rösel doufá, že nepříjemná kauza se zadržovanými díly by mohla vzbudit zájem veřejnosti o umění a zvýšit tak návštěvnost.
„Protože je velice dobré, když si lidi uvědomí něco o kulturním dědictví a když mají možnost se pak na to ještě přijít podívat,“ vysvětluje.
Na svém místě v brněnské Moravské galerii visí také Fillův obraz. Prodloužení pobytu mimo galerii téměř o půl roku obrazu podle vedoucího restaurátorského oddělení Igora Fogaše neuškodilo. Po celou dobu byl totiž v odborné péči vídeňského muzea Belvedere.
„Nicméně stát se může cokoli. Transport a manipulace sebou vždy nesou určitá rizika. Proto jsme využili svoje záznamy. Před zápůjčkou jsme vypracovali takzvaný 'condition report' , kde byl detailně zaznamenaný stav obrazu. Teď po návratu domů se ukázalo, že stav obrazu je zcela nezměněn,“ přiblížil.
Klimatizovaná přepravka ovšem nejprve stála 24 hodin v depozitáři galerie, aby si obraz zvykl na stálou teplotu. Restaurátoři jsou rádi, že se jim plátno s pojistnou hodnotou na deset milionů korun vrátilo zpátky.
Zákaz vyvážet umělecké předměty
„Já se přiznám, že jsem byla vyděšená vůbec z té představy, že se ten obraz nevrátí,“ říká kurátorka Ivona Ferencová. Podle ní jsou Dvě ženy jedním z nejkrásnějších děl, které galerie vlastní. Ona sama se u obrazu prý vždycky ráda zastaví.
Doufá, že o dílo teď bude mezi návštěvníky větší zájem: „Jak se říká, že negativní propagace je taky dobrá, tak doufám, že mu to prospěje a že ti, kteří ho třeba míjejí a neuvědomili si to, takže si ho tentokrát pořádně prohlédnou, protože to stojí za to.“
Po vybalení obrazu pak museli restaurátoři nejprve zkontrolovat, zda se nejedná o falzum, a také zjistit stav, v jakém se obraz nachází.
„Musím se přiznat, že jsem od začátku věřil, že se obraz vrátí na své místo. Ale nechtěl bych tím podceňovat nebezpečí této situace, která byla jistě velmi nepříjemná,“ dodává Fogaš.
O vydání všech tří děl zpátky do České republiky rozhodla ředitelka muzea Belvedere ve Vídni poté, co soud označil nařízenou exekuci za nicotnou.
Kvůli osudu tří zabavených děl ministerstvo kultury od letošního jara nepovoluje vyvážet umělecké předměty do zahraničí a jen za půl roku tak resort přišel o víc jak milion korun.