Zabavit zbraň duševně nemocným lidem by pro policii mohlo být snazší

Ministerstvo vnitra chce zpřísnit pravidla pro držitele zbraní. Kvůli únorové tragédii v Uherském Brodě připravilo novelu zákona, která posílí pravomoci policistů. Ti by nově mohli téměř ihned zabavit zbraň člověku, u kterého mají podezření na duševní chorobu, a to i přímo u něj doma. Dosud musí kriminalisté čekat na povolení až několik měsíců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, ilustrační foto

Policie, ilustrační foto | Foto: Olga Štrejbarová

Zdeněk K. letos v únoru v uherskobrodské restauraci Družba zastřelil osm lidí a pak i sebe. Celkem padlo nejméně 44 výstřelů.

Policie sice měla už před tragédií náznaky, že postarší muž není duševně v pořádku. Požadovala dokonce, aby ho lékař přezkoumal, pistoli mu ale zabavit nemohla.

„V současné době je to tak, že nejprve běží správní řízení, a teprve pak, když doběhne, se může těm osobám sáhnout na zbraně,“ vysvětluje Milena Bačkovská z ministerstva vnitra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo vnitra chce zpřísnit pravidla pro držitele zbraní a posílit pravomoci policistů

Právě kvůli tomu chtějí politici zákon o zbraních změnit. Ministerstvo vnitra připravilo novelu, která umožňuje zabavit zbraň ihned. Nově by tak policisté nemuseli čekat na rozhodnutí úřadů.

„Kdyby měla policie důvodné pochybnosti o tom, že došlo ke změně zdravotního stavu držitele zbrojního průkazu, byla by oprávněna odejmout mu zbraně. A pokud by ta osoba nespolupracovala, tak teprve poté by byla policie oprávněna vstoupit do obydlí a zbraně odejmout,“ dodává Bačkovská.

'Na hraně demokracie'

Ministerští úředníci mají o novele příští týden jednat s dalšími odborníky. Novinka by sice mohla platit nejdříve od roku 2017, už teď ale má své kritiky. Jedním z nich je i prezident Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Tomáš Trávníček, který se obává možného zneužívání.

„Policie samozřejmě chce mít možnost potenciálně nebezpečným lidem odebrat zbraně, což na jednu stranu vypadá logicky. Na druhou stranu je tu problém s ústavností. Představa, že někomu vejdete do obydlí, aniž byste k tomu měla jakékoliv oprávnění, je skutečně na hraně demokracie,“ upozorňuje.

Ředitel služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas ovšem výtky odmítá. Policisté by prý takto postupovali jen v krajních případech – kdyby měli skutečně vážné podezření, že člověk není psychicky v pořádku.

„Kdyby se ten člověk choval způsobem, který se nedá vyhodnotit jako podezření z trestného činu nebo přestupku, ale je to anomálie v chování,“ přibližuje Bambas. Platný zbrojní průkaz má v Česku téměř 300 tisíc lidí.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme