Kauza zabíjení tygrů: státní zástupce obžaloval všechny tři obviněné. Hrozí jim až pět let vězení

V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Michael Dostál obžalobu k Okresnímu soudu v České Lípě. Řekl to v pondělí. V případu jsou tři obžalovaní, mezi nimi je i sedmašedesátiletý provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Už dříve obvinění odmítl.

Tento článek je více než rok starý.

Česká Lípa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludvík Berousek s tygřími mláďaty v ZOO parku Bášť v roce 2006.

Ludvík Berousek s tygřími mláďaty v ZOO parku Bášť v roce 2006. | Foto: Jiří Černohorský / CNC | Zdroj: Profimedia

„Obžaloba byla podána na všechny tři obviněné,“ uvedl Dostál. Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty všem třem hrozí trest do pěti let vězení, vazebně stíhaný je z nich pětatřicetiletý preparátor Miloš Hrozínek.

Zabitý tygr byl zdravý a mohl by žít ještě 15 let, řekl po pitvě veterinář

Číst článek

V kauze je obžalován ještě šestapadesátiletý muž vietnamského původu, jenž podle policie trestnou činnost organizoval a hotové produkty zpracované z těl tygrů prodával, mimo jiné v pražské tržnici Sapa.

Obžaloba byla podle Dostála podána v rozsahu, v jakém o případu policie informovala v červenci. Policie tehdy uvedla, že trojici stíhá v souvislosti se třemi zabitými tygry. Zvířata dodával podle zjištění policie Berousek a preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno. Vietnamec produkty, které jsou v jeho komunitě velmi žádané, a proto dobře zpeněžitelné, odebíral.

Asiaté věří v mimořádně léčivé účinky přípravků nejen z tygrů, ale také z dalších ohrožených zvířat, například nosorožců. Kůži tygra prý preparátor prodával od 50 000 do 100 000 korun, drápy za 2500 a gram masoxu za 1500 Kč.

U preparátora našli policisté mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila jeho cennou kůži. Policie při domovních prohlídkách zajistila také čtyři kůže, tygří drápy a další tygří produkty včetně masoxu a tygřího vína. Našla i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a zajistila přes 1,8 milionu korun v hotovosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme