Zabránit sebevraždě Otakara T. se podle vezeňské služby nedalo

Zabránit sebevraždě muže obviněného z vraždy devítileté holčičky z pražské Troji se podle Vězeňské služby nedalo. Obviněný byl pod maximální možnou kontrolou, jakou umožňují české zákony, měl odpovídající celu a vstupní rozhovor s psycholožkou neprokázal sebevražedné sklony. Tak dnes Vězeňská služba odmítla odpovědnost za to, že se obviněný jednačtyřicetiletý muž druhý den po zatčení v pankrácké věznici oběsil. Podle psychologa Jeronýma Klimeše mohl obviněný svůj čin dlouho plánovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel vězeňské služby Jiří Tregler na tiskové konferenci k sebevraždě Otakara T. | Zdroj: ČTK

Podle Roberta Káčera z kanceláře Generálního ředitele Vězeňské služby nebylo úmrtí způsobeno cizím zaviněním a nedošlo ani k systémovému pochybení.

„Nedošlo k porušení obecně závazných ani vnitřních předpisů věznice. Dosavadní výsledky vyšetřování nenasvědčují, že by nastalo na straně vazební věznice Pankrác nějaké pochybení,“ říká Káčer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Káčer o výsledcích vyšetřování okolností sebevraždy Otakara T.

Skutečné motivy činy Otakara T. však stále známé nejsou, podle Káčera jsou předmětem vyšetřování orgánů činných v trestním řízení.

„Dopis, který měl muž napsat a zanechat v cele, je primárně adresován jeho blízkým, ale orgány vycházejí z dalších podkladů, jako jsou služební záznamy, výslechy zaměstnanců i záznamy kamerového systému na chodbách,“ upřesňuje Káčer.

Informaci, které verze jsou pro vyšetřovatele nejpravděpodobnější, zatím vězeňská služba nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Tregler o psychologickém pohovoru Otakara T.mp3

Generální ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler dnes na tiskové konferenci k případu zopakoval, že obviněný byl pod zvýšeným dohledem dozorců. Permanentnímu dohledu - například kamer - ale brání práva vězně.

Tregler: obviněný prošel psychologickým vyšetřením

„V rámci pohovoru s psychologem obviněný nevykazoval známky sebevražedných úmyslů, choval se slušně, vyrovnaně. Na přímý dotaz vyloučil jakékoliv sebevražedné úmysly. Podle stanoviska psychologa u něj nebyly patrny žádné známky patologického obsahu myšlení či vnímání.“

Klíčový byl v případu sebevraždy obviněného Otakara T. právě posudek psychologa, který sebevražedné sklony vyloučil.

„V situaci, ve které se nacházel pan T., to znamená, že došlo k zatčení a pravděpodobně usvědčení z vraždy, tak takový člověk o této variantě přemýšlí dlouho dopředu, připravuje si varianty, co by v takové situaci dělal. Sebevražda se často objevuje jako jedna z možných cest. Rozhovor se snaží zmapovat, jestli tam známky těchto úvah nejsou,“ vysvětluje účel rozhovoru psycholog Jeroným Klimeš.

věznice na Pankráci | Foto: Marián Vojtek

Klimeš se domnívá, že pokud se jednalo o sebevraždu, měl ji obviněný naplánovanou dopředu.

„Otázka je, zda to byla sebevražda, ale pokud ano, pravděpodobně ji plánoval už v době, kdy došlo k vraždě dívky,“ domnívá se Klimeš.

Vězeňská služba cizí zavinění nepřipouští

Spoluvězněm Otakara T. byl Vietnamec obviněný z majetkových trestných činů. Vězeňská služba podle generálního ředitele Jiřího Treglera záměrně vybrala takového spoluvězně, hlavně proto, že nerozumí česky a nevěděl, koho má na cele.

„Spoluvězeň neovládal český jazyk a bylo zřejmého, že není z kauzou obviněného seznámen. Navíc nemá parametr na to, aby hrozilo fyzické napadení zájmové osoby,“ dodává Tregler.

Podle dozorce, který na cele každou hodinu prováděl kontrolu (kamerový systém na celách není povolený), Vietnamec ve chvíli, kdy se Otakar T. oběsil na trubce závěsu toalety, spal. Vězeňská služba vyloučila také jakýkoli podíl dozorce na sebevraždě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeroným Klimeš o sebevraždách ve Světě o jedné.mp3

Podle odborníků to nemají lidé podezřelí z vražd dětí u spoluvězňů jednoduché. I podle Roberta Káčera vězeňská služba z tohoto důvodu věnuje takovým osobám zvýšenou pozornost.

„Je to mimořádná událost, ale zatím nemáme důvod přijímat nějaká zvláštní opatření, jako nové předpisy a podobně,“ uvedl Robert Káčer.

Sebevraždy jsou v českých věznicích podle statistik docela časté, z celkového počtu zhruba 23 tisíc vězňů si ročně vezme život v průměru 10 z nich.

„Motivy jsou různé, od pocity ztrátu životní perspektivy, po řadu dalších důvodů,“ dodává Robert Káčer z kanceláře Generálního ředitele Vězeňské služby.

Jan Pokorný, Ondřej Černý, Eva Rajlichová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme