Začal festival Prague Pride. Cílem je seznámit veřejnost s problémy komunity

Organizátoři festivalu Prague Pride, který dnes začal v Praze, chtějí představit většinové veřejnosti život sexuálních menšin se zaměřením na skupiny, o kterých se toho příliš neví, jako jsou například homosexuální Romové, transsexuálové nebo postižení gayové a lesby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prague Pride 2012 | Foto: Prague Pride

„Základním cílem je informovat širokou veřejnost o tom, jaká naše komunita je a s jakými problémy se potýká. Druhým cílem je oslava. Oslava města, ve kterém žijeme, oslava společnosti, ve které chceme žít a oslava nás samých,“ říká ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek.

Proti festivalu ovšem vystoupila iniciativa D.O.S.T., jejíž členové ho označují za obscénní a podávají kvůli tomu protest magistrátu a třem ambasádám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek a místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník

„Předně považujeme celý koncept za poněkud podivný. Aby nějaké sexuální sklony byly vydávány za zdroj hrdosti a pýchy. Za něco, co se má prezentovat na ulicích, to nepovažujeme za normální. Já si neumím představit, že by se konal pochod hrdosti heterosexuálů,“ říká místopředseda Akce D.O.S.T. Petr Bahník.

Czeslaw Walek přiznává, že ho už unavuje reagovat na útoky iniciativy D.O.S.T.:

„My už žijeme 20 let ve společnosti, kde se přestalo kádrovat, kdy nám nikdo nemůže říkat, co můžeme a co nemůžeme. Prague Pride je především o informování veřejnosti, o tom, jak lidé s naší sexuální orientací žijí. Pokud se podíváte do programu, tam není jediná nátlaková akce. Naopak. Jsou tam debaty, které rozšiřují obzory lidem, rozšiřují témata, o kterých se normálně nemluví.“

V Praze začíná Prague Pride. Konzervativci protestují, podpořil je i prezident

Číst článek

Osm desítek akcí festivalu Prague Pride – koncertů, výstav, diskuzí i večírků vyvrcholí sobotním ‚průvodem hrdosti‘, do kterého se chystá údajně až osm tisíc lidí z Česka i zahraničí.

Karnevalový průvod festivalu omezí v sobotu dopravu v centru metropole, a to zhruba od 13 do 15 hodin. Asi hodinu nepojedou také tramvaje v úseku od Újezda k Lazarské, tedy přes most Legií, po Národní třídě a částí Spálené. Po pěší zóně budou naopak projíždět alegorické vozy.

Duhový průvod začíná u sochy svatého Václava. Účastníci projdou přes Václavské náměstí na Můstek, odtud po ulici 28. října na Národní a přes most Legií na Střelecký ostrov, kde se má konat koncert.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme