Začal pracovat Ústav pro studium totalitních režimů

Ode dneška už oficiálně funguje Ústav pro studium totalitních režimů. Soustřeďuje se podle zákona na období komunismu a nacistické okupace. Jeho hlavním úkolem je shromáždit na jedno místo všechny dokumenty, které se vztahují k obdobím nesvobody v novodobých českých dějinách. A to včetně materiálů komunistické Státní bezpečnosti, známé pod zkratkou StB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svazky StB | Foto: Archiv ČRo

Pracovníci Ústavu budou zpřístupňovat svazky StB, včetně vojenských tajných služeb nebo civilní rozvědky. Budou zjišťovat informace nutné pro lustrace a pomáhat Národnímu bezpečnostnímu úřadu při prověrkách lidí, kteří by měli mít přístup k tajným dokumentům.

Podle ředitele Ústavu Pavla Žáčka je stále víc lidí, kteří chtějí do svazků komunistické tajné služby nahlédnout. Současný zájem si vysvětluje změnou společenské situace, možná i generační změnou. A také odstupem od roku 1989, kdy se třeba někdo v průběhu zrychlených 90. let věnovat minulosti nechtěl, a až teď se vrací zpět a rekapituluje části svého života.

Pro žadatele o lustrační osvědčení se nic měnit nebude, dodal historik Pavel Žáček. Pro badatele se pak práce usnadní. Občané nebo badatelé (včetně zahraničních) budou žádat o zpřístupnění archiv bezpečnostních složek jako jedinou centrální instituci v Česku. Ode dneška pracující Ústav pro studium totalitních režimů je garantem toho, že jejich žádost bude vyřízená úplně.

Podle ministra vnitra Ivana Langera nebudou odtajněny jen některé materiály bývalé rozvědky, které v současnosti spravuje Úřad pro zahraniční styky a informace. Podle ministra Langera se to ale bude týkat jen necelých 5 procent všech archiválií. Zveřejnění některých informací by totiž mohlo ohrozit bezpečnostní a strategické zájmy České republiky. Právě to jsou výjimky, na které se nevztahuje plošné zveřejnění.

Pavel Otto, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme