Začal sjezd sociální demokracie. Stane se předsedou Hašek, nebo Sobotka?

V Brně začal dvoudenní sjezd sociální demokracie. Nejsilnější opoziční strana si na něm zvolí nového předsedu. O místo v čele ČSSD bojuje úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka a předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokraté budou o svém předsedovi rozhodovat nepřímou volbou. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je nepřímá volba stejně demokratická jako přímá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka.mp3

„Naši delegáti se loni na podzim rozhodli většinou hlasů, že předsedu budeme na sjezdu sociální demokracie volit tradičně.“

Předsedu bude vybírat 600 delegátů a to je podle Sobotky záruka, že bude volba reprezentativní a bude odrážet všechny názorové proudy v sociální demokracii.

Sobotka také věří, že sjezd bude zajímavý a plnokrevný. Letos zřejmě bez zákulisních jednání, protože se předseda volí už v pátek:

„Já doufám, že o to více energie budeme moci věnovat stanovám sociální demokracie, potřebujeme je změnit, abychom odolali různým pokusům o privatizaci strany a současně novému programu. Zítra bychom chtěli zahájit práci na střednědobém programu sociální demokracie, takže pokud delegáti půjdou dříve spát, ráno budou čerství."

Přehrát

00:00 / 00:00

Hašek.mp3

Tématem předchůdce Jiřího Paroubka byla i modernizace ČSSD. Také podle Sobotky je potřeba zaujmout mladé voliče a sice novým programem:

„Tím, že budeme komunikovat, nebudeme si na nic hrát a budeme schopni s lidmi mluvit například i prostřednictvím sociálních sítí jako jsou Facebook, Twitter a další."

Bohuslav Sobotka si myslí, že na rozdíl od Michala Haška má jasnou představu o tom, jak zesílit pozici sociální demokracie a jak vyhrát příští volby.

Bohuslav Sobotka přeje Michalu Haškovi hlavně dobru náladu, protože je oba čeká zajímavý den.

„Já mám poměrně dobrou náladu, jsem optimista a nezkazí mi ji nic. Já jdu na sjezd se svojí vizí, se svým konceptem, já jsem loajální sociální demokrat a budu respektovat každé sjezdové rozhodnutí,“ říká Michal Hašek, který má také jasnou představu o sociální demokracii:

„Především bych chtěl, aby sociální demokracie byla přirozeným lídrem české nekomunistické levice. Chtěl bych, abychom byli stranou moderní a také reformní. Reforma není jen patentem pravicové koaliční vlády Petra Nečase, sociální demokracie by měla mít připraveny vlastní koncepty, to znamená nejen kritizovat špatné kroky vlády, ale musíme také veřejnosti říct, s jakými koncepty přistoupí sociální demokracie nejpozději před příštími parlamentními volbami.“

Hašek chce také stranu, která rozšíří svoje podporovatele. Vedle tradičních voličů se chce více zaměřit na mladou generaci, živnostníky a střední třídu.

Michal Hašek nechce hodnotit svého protikandidáta Bohuslava Sobotku jako lepšího nebo horšího:

„Já si Slávka vážím jako korektního politika, známe se více jak deset let, spolupracujeme spolu a myslím si, že jsme sociální demokracii obohatili nejen vnitřní diskuzí, po řadě let jsme si dovolili ten luxus, že vybíráme z více kandidátů a vedeme svobodnou diskuzi, ale i to, jak férově vnitrostranická kampaň k volbě předsedy probíhala, to je něco, co nám mohou závidět i jiné politické strany.“

Jiří Paroubek nepřijede, nezná důvod

Při volbě předsednictva své strany bude chybět její bývalý předseda Jiří Paroubek. Nedostal prý oficiální pozvání.

„Jakýsi tajemník v Lidovém domě se zeptal mé asistentky, jestli mám zajištěné ubytování, to nepovažuji za pozvání. Jestli si pánové z vedení neváží funkce předsedy sociální demokracie, mám k ní jistý respekt, ať se nikdo nezlobí, ale nebudu tam sedět, aniž bych věděl, co se ode mě očekává,“ uvedl Jiří Paroubek.

„Je mi trochu líto, že tu Jiří Paroubek nebude jako bývalý předseda strany. Sociální demokracie nemá s některými bývalými předsedy úplně ideální vztahy a pokud bych byl já zvolen předsedou, tak bych se tuhle skutečnost snažil vrátit do normálu,“ říká Hašek.

Na místa čtyř místopředsedů je deset kandidátů a o křeslo jediné ženy ve vedení ČSSD se uchází devět sociálních demokratek.

Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme