Začal soud s bývalým hlavním hygienikem Vítem. Hrozí mu až 10 let vězení

Bývalý hlavní hygienik České republiky Michael Vít dnes stanul před obvodním soudem pro Prahu 2. Je podezřelý z toho, že v roce 2007 zmanipuloval zakázku pro ministerstvo zdravotnictví. Podle obžaloby měl zadat poradenské služby v hodnotě dvou milionů bez výběrového řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Obvodního soudu v Praze začalo hlavní líčení v případu někdejšího hlavního hygienika ČR Michaela Víta. 19. 11. 2013 | Zdroj: ČTK

Vít měl vypsat zakázku ve prospěch manžela své podřízené Otakara Vychodila. Ten dostal za úkol vypracovat postup, podle nějž mělo ministerstvo transformovat systém tehdejších krajských hygienických stanic.

Podle obžaloby bylo výběrové řízení pouze účelové. Navíc prý mělo ministerstvo tehdy pro tuto práci dostatek svých odborníků a zadávat tento úkol někomu mimo resort prý bylo zbytečné. Státu tím podle obžaloby vznikla škoda dva miliony korun.

Michael Vít u soudu připustil, že při zadávání zakázky mohlo dojít k nějakým administrativním chybám. Trvá ale na tom, že neporušil zákon a nechtěl ministerstvu zdravotnictví způsobit žádnou škodu.

Hájil se také tím, že na ministerstvu v roce 2007 nebyl žádný odborník, který by byl schopen podobnou studii vypracovat. Otakar Vychodil tak byl jediný, komu tuto práci mohl zadat. K soudu dnes přišel i právě Vychodil, který si prý také není vědom něčeho nezákonného.

Státní zástupce chce vyslechnout ještě 26 svědků. Je pravděpodobné, že rozsudek bude znám až v novém roce. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí Michaelu Vítovi trest odnětí svobody od tří do deseti let.

Kryštof Benoni, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme