Začal soud s Lubomírem Štrougalem

U Obvodního soudu pro Prahu 7 probíhá proces s Lubomírem Štrougalem, dlouholetým předlistopadovým předsedou vlády a ministrem vnitra komunistického Československa. Obžaloba ho viní z toho, že v březnu 1965 jako šéf resortu vnitra překazil trestní stíhání skupiny příslušníků Státní bezpečnosti podezřelých z vraždy tří mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L. Štrougal | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Příslušníci StB je podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nejprve brutálně vyslýchali. Poté muže při zinscenovaném útěku zastřelili poblíž Prahy. Podle některých svědectví byl útěk pouze inscenací, aby se lidé nedozvěděli o násilných vyšetřovacích metodách tajné policie. Dnes 77letý bývalý šéf vnitra Štrougal údajně svým podřízeným v roce 1965 nařídil, aby šetření trojnásobné vraždy zastavili.

Štrougal, který přišel k soudu se svou dcerou, veškerá obvinění odmítá. Podle něj jde o lež, protože trojnásobná vražda se odehrála za jeho předchůdců. K dalšímu vyšetřování prý tento případ nepředal proto, že výslechy tajných policistů považoval ze neúplné. Bývalému komunistickému politikovi, který je nyní v důchodu, hrozí za zneužití pravomoci až desetileté vězení. Soudní líčení je naplánované i na zítřek.

Štrougal stanul v polistopadovém období před soudem už dvakrát. V kauze vyzbrojování Lidových milicí soud jeho stíhání zastavil. Aféra s informováním veřejnosti okolo havárie černobylské jaderné elektrárny byla odložena. Lubomír Štrougal podle svých slov očekává, že podobně skončí i líčení, které mu klade za vinu, že zneužil svých pravomocí tehdejšího ministra vnitra.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme