Začala sanace hřenských skal

Odstřelem prvního skalního bloku začala ve Hřensku na Děčínsku sanace devíti nestabilních masivů. Hrozba jejich zřícení si už v pátek vynutila evakuaci asi šedesáti lidí. Jde o dosud největší nebezpečí v historii obce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřensko | Foto: Hřensko

Nejprve přišel na řadu blok v sousedství obecního úřadu. Za přísných bezpečnostních opatření, jejichž dodržování hlídá společně s policisty také 11 vojáků z rakovnického záchranného praporu, bude série dílčích odstřelů u hřenské radnice podle pyrotechnika děčínské odborné firmy Jana Pokorného pokračovat několik dnů. "To je práce dlouhodobá, po troškách, jemnými odstřely, aby se ten blok nepohnul, aby nespadl celý."

Z poznatků odborníků vyplývá, že podobný rozsah skalního zřícení nikde jinde na našem území ještě nehrozil. V Hřensku by se totiž bez urychleného sanačního zásahu zřítilo několik desítek tisíc kubíků pískovce, a to především v oblasti obecní tržnice, kde si kotvení masivů vyžádá i nejvyšší náklady. Odhadují se na 25 miliónů korun. Nad hotelem Klepáč se tyčí pět bloků. S největší pravděpodobností odborníci všechny odstraní rozebíráním a postupnými odstřely. Vedle nákladů na samotnou sanaci nebude pro státní kasu levnou záležitostí ani zaplacení pobytu evakuovaných lidí v hotelových pokojích a úhrada ušlých zisků majitelům několika uzavřených restauračních a dalších provozoven.

Markéta Kaclová, Josef Suk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme