Začala tříkrálová sbírka. Kromě charity připomene narození Krista

Ode dneška můžete v různých částech země potkávat koledníky Charity. Začíná Tříkrálová sbírka, jejíž výtěžek tradičně poputuje na vybrané charitativní projekty. Skupinky koledníků v převleku Kašpara, Melichara a Baltazara můžete dnes potkat i v Olomouci - půjdou si totiž pro požehnání do kostelů. Sbírka potrvá až do 14. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříkráloví koledníci | Foto: Miroslav Zimmer

Na tisíc koledníků dostane dnes dopoledne v Olomouci slavnostní požehnání, a to například v katedrále svatého Václava nebo v kostele svatého Mořice. Na některých místech olomoucké arcidiecéze začnou koledovat už dnes, většina z nich ale bude s kasičkami domácnosti obcházet až příští víkend.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o Tříkrálové sbírce připravila redaktorka Radoslava Kvasničková

Hlavním cílem koledníků je ale podle ředitele Charity Oldřicha Hajčmana přinést do jednotlivých domácností zprávu o narození Krista.

Největší dobrovolnickou akci v Česku založila v roce 2000 olomoucká arcidiecézní Charita na popud arcibiskupa Jana Graubnera.

„Chodil s tím, že by byl rád, kdybychom takovou to sbírku zkoušeli udělat, ale příliš se nám do toho nechtělo. Měli jsme obavy z toho, jak by sbírka mohla dopadnout,“ přiznává koordinátor sbírky Marek Navrátil.

„Nicméně olomoucký arcibiskup byl neoblomný a v roce 2000 řekl: ‚Charito, prostě se do toho musíte pustit.‘ My jsme se do toho s velkými obavami pustili a ty první výsledky byly omračující. Už ten první ročník sbírky pouze v olomoucké arcidiecézi vynesl 8 milionů korun.“

Poté se sbírka rozšířila po celé republice. Loňská Tříkrálová sbírka v celé republice vynesla rekordních 67,5 milionu korun. Peníze pomohly například lidem, které postihly povodně.

Sbírku odstartuje benefiční koncert v Brně

Zahájení už 11. ročníku sbírky v podvečer připomene přímý přenos benefičního koncertu z Městského divadla Brno ve vysílání České televize. Na rozdíl od dřívější lidové tradice nežádají koledníci o dary pro sebe, ale pro lidi v nouzi.

Myšlenka převzatá ze zahraniční se postupně stala největší akcí dobrovolné pomoci u nás. Potrvá do 14. ledna a peníze lze poskytnout nejen koledníkům se zapečetěnými kasičkami, ale i celoročně pomocí DMS, převodem či poukázkou.

11. ročník Tříkrálové sbírky začíná

Že je benefiční koncert už počtvrté v Brně, není náhoda. Účast dobrovolníků je zvláště silná právě na jižní Moravě se silnými náboženskými tradicemi. Jen v loňském roce tvořili koledníci z brněnské diecéze více než pětinu všech dobrovolníků v republice a podíl získaných příspěvků z celkové rekordní částky byl ještě vyšší.

Koncert je poděkováním koledníkům, ale rovněž propagací celé akce a představením projektů, pro které vybrané peníze slouží.

Ivan Holas, Radoslava Kvasničková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme