Začala únorová schůze Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna začala svou únorovou schůzi. Znovu schválila vládní návrh zákona, podle něhož mají být v budoucnu posuzovány vlivy stavebních projektů na životní prostředí. Poslanci se přitom přiklonili k verzi senátorů, kteří jim normu vrátili s pozměňovacími návrhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očekává se, že na program nynějšího pléna by se měla dostat i debata o reformě důchodového a nemocenského pojištění a o státní službě. Služební zákon by měl vést podle vládní představy mimo jiné ke vzniku profesionálního, kvalifikovaného a nestranného sboru úředníků ve státní správě. K předloze ale mají velké výhrady opoziční zákonodárci z řad čtyřkoalice a ODS. Konkrétně lídr Čtyřkoalice lidovec Cyril Svoboda už koncem minulého týdne žádal vládu, aby svůj návrh tohoto zákona nejprve konzultovala s parlamentními stranami, protože nevěří, že zákon může být schválen v této podobě.

Podle místopředsedkyně Unie svobody Hany Marvanové je hlavní vada vládního záměru v tom, že se vztahuje jenom na úředníky státní správy, úředníky ministerstev a centrálních úřadů a ne na úředníky obcí a krajů. Právě s posledně jmenovanými ale občan přichází - podle Marvanové - nejvíce do styku, a tak je třeba změnit i název zákona na zákon o veřejné službě.

Podle místopředsedy ČSSD a šéfa sociálně demokratických poslanců Zdeňka Škromacha se ale zřejmě ještě povede diskuse i o návrhu zákona o sociální pojišťovně, která by měla odpolitizovat celou tuto sféru. Kdyby se podle Škromacha vytvořila sociální pojišťovna před několika lety, nebyla by ztráta, ale rezerva několika miliónů korun v této pojišťovně.

Polaneckou sněmovnu čeká i první čtení poslaneckého návrhu na změny názvů některých krajů a ve druhém čtení by měli poslanci posoudit například vládní návrhy zákonů o odpadech a o ochraně hospodářské soutěže a poslanecký návrh novely zákona o vysokých školách. Schvalování těchto a dalších předloh se očekává nejdříve v závěru tohoto týdne.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme