Začala únorová schůze Poslanecké sněmovny

Poslanecká sněmovna začala svou únorovou schůzi. Znovu schválila vládní návrh zákona, podle něhož mají být v budoucnu posuzovány vlivy stavebních projektů na životní prostředí. Poslanci se přitom přiklonili k verzi senátorů, kteří jim normu vrátili s pozměňovacími návrhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očekává se, že na program nynějšího pléna by se měla dostat i debata o reformě důchodového a nemocenského pojištění a o státní službě. Služební zákon by měl vést podle vládní představy mimo jiné ke vzniku profesionálního, kvalifikovaného a nestranného sboru úředníků ve státní správě. K předloze ale mají velké výhrady opoziční zákonodárci z řad čtyřkoalice a ODS. Konkrétně lídr Čtyřkoalice lidovec Cyril Svoboda už koncem minulého týdne žádal vládu, aby svůj návrh tohoto zákona nejprve konzultovala s parlamentními stranami, protože nevěří, že zákon může být schválen v této podobě.

Podle místopředsedkyně Unie svobody Hany Marvanové je hlavní vada vládního záměru v tom, že se vztahuje jenom na úředníky státní správy, úředníky ministerstev a centrálních úřadů a ne na úředníky obcí a krajů. Právě s posledně jmenovanými ale občan přichází - podle Marvanové - nejvíce do styku, a tak je třeba změnit i název zákona na zákon o veřejné službě.

Podle místopředsedy ČSSD a šéfa sociálně demokratických poslanců Zdeňka Škromacha se ale zřejmě ještě povede diskuse i o návrhu zákona o sociální pojišťovně, která by měla odpolitizovat celou tuto sféru. Kdyby se podle Škromacha vytvořila sociální pojišťovna před několika lety, nebyla by ztráta, ale rezerva několika miliónů korun v této pojišťovně.

Polaneckou sněmovnu čeká i první čtení poslaneckého návrhu na změny názvů některých krajů a ve druhém čtení by měli poslanci posoudit například vládní návrhy zákonů o odpadech a o ochraně hospodářské soutěže a poslanecký návrh novely zákona o vysokých školách. Schvalování těchto a dalších předloh se očekává nejdříve v závěru tohoto týdne.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme