Začalo vyplácení odškodnění nuceně nasazeným

V České republice začalo vyplácení odškodného obětem nucených a otrockých prací v době nacistické okupace. Ministr zahraničí Jan Kavan oznámil, že poště už byly předány poštovní poukázky k doručení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavan označil dnešek za historický den. V České republice totiž začíná proces odškodnění obětí nacistického režimu. Tito občané budou mezi prvními na světě, kteří počáteční splátku kompenzací obdrží už v těchto dnech, zdůraznil.

V první vlně dostanou peníze všichni vězni koncentračních táborů a nejstarší žadatelé z řad nuceně nasazených. Německá odškodňovací nadace před časem rozhodla, že v první, zkušební vlně může být vyplaceno pouze 10 000 žadatelů. Vyjednavač ministerstva zahraničí Jan Sechter vysvětlil, že do první skupiny zařadili všechny vězně koncentračních táborů, přesně 2434, a 7566 nejstarších občanů. Do první vlny byli podle něj zařazeni žadatelé narození před červnem 1922, kteří měli své žádosti nejlépe zdokumentované.

Bývalí vězňové koncentračních táborů budou odškodněni částkou 15 000 marek, nuceně nasazení dostanou 5 000 marek. V první fázi jim bude vyplaceno 75 procent odškodného. Zbývající čtvrtina jim bude doplacena až po registraci všech žadatelů. Všichni odškodnění dostanou šekové poukázky poštou a mohou si je nechat proplatit u všech přepážek Poštovní spořitelny nejdříve tento pátek.

Koordinátor pro odškodnění, zástupce ministerstva zahraničí ve Fondu budoucnosti Jan Sechter dnes ve vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také uvedl, že o odškodnění se mohou přihlásit i ti, kteří dosud z různých příčin váhali. Upozornil, že žádosti se mohou podávat do 11. srpna. Německá strana přitom uvažuje o dalším prodloužení termínu.

Parlamentní frakce Spolkového sněmu se dohodly na prodloužení lhůty pro podání žádostí o odškodnění bývalých nuceně nasazených. Podle nové dohody bude možné žádosti o odškodnění podávat až do konce letošního roku. Podle informací berlínské zpravodajky Českého rozhlasu Zity Senkové němečtí poslanci prodloužením lhůty reagují na několikaměsíční průtahy a odklad placení odškodného. Nové opatření by měl Spolkový sněm schválit začátkem července a horní komora parlamentu - Spolková rada - 13. července.

Milan Kopp, Jaroslav Hausdor, Marika Táborská, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme