Začaly komunální a senátní volby. Velká účast se nečeká

Přesně ve dvě hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti a začaly komunální a senátní volby. Přestože se nečeká velká voličská účast, slibují tyto volby drama, které může zasáhnout i politiku celostátní, leckdy rozhodnout o bytí či nebytí strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby do Poslanecké sněmovny, 28. května 2010 (Brno) | Foto: Tomáš Adamec

Zvlášť se jedná právě o začínající volby do obecních zastupitelstev, i když souběžný senátní rozstřel má také velký potenciál souboje o pozice, peníze i funkci prezidenta. Zajímavé je, že jako velcí soupeři proti sobě stojí i všechny tři strany vládní koalice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vnitropolitický zpravodaj Českého rozhlasu Petr Nováček ve Světě o jedné.

Nicméně pokud to se zájmem voličů bude vypadat podobně jako v předchozích volbách, přijde hlasovat jen každý třetí.

„Podstatnou část voličů, vždycky tvoří občané velkých měst, myslím, co se týče počtu lidí, protože v nich zkrátka žije hodně lidí. Ale ve velkých městech se volí podle politických stran. Zatímco na venkově, kde je osídlení řidší, si lidé vybírají z jednotlivých kandidátů,“ poznamenal vnitropolitický zpravodaj Českého rozhlasu Petr Nováček.

Často to podle něj bývá tak, že v menších sídlech bývá účast vysoká. „Protože sousedi se znají a volit jdou,“ podotkl. Větším problémem je ale věkové složení voličů. Volit totiž chodí spíše starší lidé. „Nejmladší statistická skupina od osmnácti do devětadvaceti chodí k volbám velmi málo,“ řekl Nováček.

Nalákat mladé voliče by se podle něj dalo tím způsobem, že by se umožnilo hlasovat prostřednictvím internetu. „Ten je doménou mladých. Svého času se o tom uvažovalo. Jsou země, kde to už takto funguje. Například v Pobaltí,“ dodal komentátor Českého rozhlasu.

Jak a do kolika se bude volit

V obou těchto volbách mají lidé možnost vybírat dnes až do desáté hodiny večer a zítra od osmé hodiny ranní do druhé hodiny odpolední. Nesmí jim chybět občanský průkaz nebo cestovní pas. Tam, kde se volí i do senátu, lidé lístek se jménem vybraného kandidáta ve žluté obálce hodí do urny.

Obálky, které dostanou od volební komise, nesmí voliči zaměnit, jinak bude jejich hlas neplatný. V komunálních volbách mohou křížkováním sestavit své vlastní zastupitelstvo nebo vybrat pouze jednu stranu.

Voliči do pražského zastupitelstva se navíc letos musí připravit na jednu novinku, a to je vznik sedmi volebních obvodů. V každém z nich volí Pražané devět členů zastupitelstva.

Lucie Husárová 1, Tomáš Pavlíček, Václav Sochor, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme