Začaly maturity

První letošní maturanti skládají dnes zkoušky dospělosti. Protože v České republice není stanovená jednotná forma maturit, mají studenti středních škol také rozdílnou úroveň znalostí. Termín letošních maturit končí 20.června. Letos by k nim mělo přijít zhruba 78 tisíc studentů, zhruba stejně jako loni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola | Foto: Jan Rosenauer

78 000 letošních maturantů musí složit ústní zkoušky z češtiny, cizího jazyka a volitelných předmětů. Úroveň požadovaných znalostí se liší nejen třeba na gymnáziu a odborné škole, ale také mezi státními a některými soukromými školami.

Také proto odmítají vysoké školy uznávat maturitu jako bernou minci při přijímacím řízení. Mluvčí ministerstva školství Vladimíra Al Malikiová tvrdí, že by se to mohlo změnit po zavedení jednotných zkoušek. "Pokud si student zvolí tu obtížnější verzi maturity v určitém předmětu, tak by to ěmlo být dostatečnou zárukou pro vysoké školy, že by přijímaly bez přijímacích zkoušek tyto studenty." Poslanecká sněmovna ale nový školský zákon odmítla, a tak rok 2004, se kterým se pro zavedení jednotných maturit počítalo, je nejistý termín.

Mluvčí ministerstva Al Malikiová také popsala, jak jsou na tom maturanti v naší republice v porovnání se studenty v Evropské unii. "Když vezmeme srovnatelné úrovně, tak jsme na tom velmi dobře. Tam se ukazuje, že sice v něčem jsme se pohoršili, neustále se hovoří o té literární gramotnosti, ale jinak patříme k lepšímu průměru, co se týče Evropy."

Pokud máte zájem můžete se k maturitám vypravit i vy. Zkoušky jsou totiž veřejnosti přístupné. Podle Zdeňka Zajíčka z pražského magistrátu, tak mají lidé šanci porovnat kvalitu jednotlivých středních škol. "Myslím si, že je to naprosto v pořádku, protože to umožňuje spolužákům nebo rodičům účastnit se na takových zkouškách a zjistit, jak náročné ty zkoušky jsou nebo nejsou."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme