Začátek října přináší zdražení plynu a koncesionářských poplatků

Od prvního říjnového dne je dražší plyn. V rámci republiky se zvýšení v kategorii domácnost pohybuje od šestnácti do téměř osmnácti procent. Největší nárůst zaznamenala Jižní Morava. Od začátku října navíc dochází ke zvýšení koncesionářských televizních a rozhlasových poplatků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící plyn

hořící plyn | Foto: MORA Moravia, a. s.

Podle předsedy představenstva Jihomoravské plynárenské Dana Ťoka je zdražování plynu nepříznivé nejen pro obyvatelstvo, ale i pro samotné plynaře. "Zdražení plynu přinese další negativní jevy. Objem prodaného plynu bude klesat a také se zřejmě zvýší počet neoprávněných odběrů. Na tyto alternativy jsme připraveni a budeme na ně reagovat," ujišťuje Ťok.

Rostoucí cena plynu se promítne i do poplatků za teplo. Pražská teplárenská zdraží tepelnou energii hlavně na levém břehu Vltavy, kde se podle mluvčí tepláren Šárky Drobné topí plynem nejvíce z celé Prahy.

"Bude se v průměru zdražovat o 16 procent. Pokusili jsme se o zprůměrování ceny na jednu domácnost a měsíc, což je pro zákazníka výmluvná informace, a došli jsme k sumě 246 korun," řekla Českému rozhlasu Drobná.

Za koncesionářské televizní a rozhlasové poplatky ode dneška zaplatíme víc. Místo dosavadních 75-ti korun zaplatí majitelé televizorů měsíčně stokorunu, za rozhlasové přijímače 45 korun.

Zákon také nově určuje, kdo je poplatníkem. Povinnost platit za televizi a rozhlasový přijímač se vztahuje na každou domácnost, která je připojena na elektřinu. Pokud ale televizor nebo rádio nevlastní nebo nepoužívá, podepíše čestné prohlášení, že není majitelem ani uživatelem přístroje.

Zuzana Kopuletá, Tomáš Drahoňovský, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme