Trosečnický kruh, vesty i raft. Podívejte se, jak čeští piloti a letušky cvičí záchranu cestujících

Nafouknout záchrannou vestu, vytvořit ve vodě trosečnický kruh, dostat se na raft. To všechno si musí stevardi i piloti vyzkoušet, než poprvé služebně vstoupí na palubu letadla. V případě nouzového přistání na moři musí být posádka schopna postarat se o přeživší, dokud nedorazí záchrana. Noční výcvik přežití na vodě s letuškami a piloty pořádala minulý týden v suchdolském plaveckém areálu společnost ČSA.

Foto a Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zkuste si vytvořit kroužky po pěti, případně více lidech,“ rozdává pokyny instruktor ČSA Tomáš Chlupáč. Asi 15 letušek a několik pilotů ve žlutých záchranných vestách ve vodě tvoří kruhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak mají letušky a piloti správně zachránit cestující, pokud se letadlo zřítí do vody? Natáčel Zdeňka Trachtová

„Vytváříte ve vodě kontrastní skvrnu. Při pohledu z vrtulníku nebo letadla jste podstatně lépe vidět,“ dodává pro Radiožurnál Chlupáč.

Letušky a piloti si také vyzkoušeli energii šetřící polohu. „Pokud se dostanete do chladné vody a budete třeba sama, nebudete v kontaktu s jinými lidmi, tak tímto se uchovává teplota v tělesném jádře,“ vysvětluje instruktor ČSA.

„Člověk se schoulí do klubíčka, zkříží nohy a ruce a konzervuje teplo co nejdelší dobu,“ doplňuje.

Trosečníci se také museli dostat do raftu, který se zároveň používá jako skluzavka z letadla. Ačkoli to na první pohled možná nevypadalo složitě, realita byla jiná. „Je to náročné, protože to podkluzuje,“ říká letuška Jana.

Tady se piloti učí létat. Navštivte s námi místa, kam se běžný smrtelník nedostane

Číst článek

Kdy mají letušky nebo piloti použít světlice. „Až se bude někdo blížit,“ odpovídají sborově instruktorovi. A co s nebožtíkem na raftu? „Vyhodíme,“ dodávají jednohlasně.

Jejich úkolem je zároveň udržovat u trosečníků až do příjezdu záchranářů pozitivní myšlení. Kolem půlnoci pak výcvik pro letušky a piloty končí.

„Podle mě je super, že se to praktikuje a že to není jenom teorie, ale doufám, že to nebudu nikdy potřebovat,“ uzavírá letuška Vanesa, kterou za dva týdny čeká její první let.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme