Tma, kouř a velká fyzická náročnost. Středočeští záchranáři nacvičovali zásah u nehody vlaku v tunelu

Drážní a středočeští hasiči, policisté a záchranáři v noci na středu nacvičovali jeden ze složitějších zásahů, s nímž se mohou v praxi setkat. Trénovali u simulované nehody v železničním tunelu. Motorový vlak podle scénáře havaroval mezi Olbramovicemi a Voticemi na Benešovsku. Záchranným složkám v takovém případě komplikuje výjezd nedostatek světla i velká fyzická náročnost.

Benešovsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V tunelu je úplná tma. Prostupují jí pouze rozsvícená světla motoráku. Uvnitř zůstalo pouze několik lidí – nalíčených figurantů, kteří zranění čekají na pomoc. Od konce tunelu se světla prvních baterek začnou objevovat až po několika desítkách minut.

Praha pořádá protipovodňové cvičení. Podílejí se na něm stovky lidí ze záchranných složek

Číst článek

„Jelikož se jedná o prostor, kde je trakce vysokého napětí a hrozí zde smrtelné úrazy, musíme vždy počkat na příjezd Hasičské záchranné služby SŽDC. Ta nám zajistí nejenom vypnutí trakce, ale především zkratování trakčního vedení,“ objasňuje vedoucí cvičení Lukáš Fousek.

Taktika výjezdu

Pohyb ve tmě a hustém kouři přitom pro hasiče vůbec není jednoduchý. „Pohybujeme se po pražcích, po nezpevněném povrchu, po kamenech. I když máme betonové chodníky, potýkáme se s jejich omezenou šířkou. Pokud jde skupina hasičů, ne vždy se na chodníček dostane, takže cvičení je velice fyzicky náročné,“ popisuje Fousek úskalí nácviku v železničním koridoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Záchranáři nacvičovali u simulované nehody vlaku

Zraněné, kteří se z místa nehody nemohou dostat po svých, vyvážejí hasiči na speciálních nosítkách a nosí do kopce za zdravotníky. „V těchto případech se jedná nejčastěji o zlomeniny, tržné rány, krvácení, otřesy mozku a úrazy nejen hlavy, ale i jiných částí těla,“ říká krizový manažer Středočeského kraje Jakub Vachek.

S podobně velkými zásahy se prý nesetkává příliš často. „Je proto potřeba, aby byli všichni účastníci na zásah připraveni. Připravujeme je tak spíše po taktické stránce, abychom si ujasnili postupy, které je v takových případech potřeba řešit,“ vysvětluje Vachek.

Podobná cvičení trénují hasiči, záchranáři i policisté několikrát do roka. Některá mají naplánovaná ještě během letošního podzimu.

Kristýna Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme