Záchranáři kvůli vedrům vyjíždějí víc než obvykle, hlavně ke kolapsům

Meteorologické stanice na řadě míst Česka hlásí teploty přesahující 30 stupňů Celsia. Problémy kvůli vysokým teplotám mají především starší a nemocní lidé. Lékaři zaznamenávají mnohem více výjezdů záchranné služby než obvykle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvěžení ve fontáně | Zdroj: ČTK

Jihomoravská záchranná služba zaznamenala o víkendu rekordní počet zásahů. Kvůli vedrům musejí sanitky vyjíždět více než obvykle i dnes.

Teploty mnohde přesahují 30 stupňů Celsia, lidé se ale podle toho nechovají. Záchranáři situaci zvládají jen s vypětím všech sil:

„Podle výpisů, které tady mám na počítači, máme zhruba 110. výjezd. Jezdíme zejména ke kolapsům,“ říká lékař Rudolf Zvolánek a dodává:

„U starších lidí s odřenýma ušima stíháme, jezdíme opravdu z výjezdu na výjezd, dostáváme i výjezdy do vysílaček. Té práce je teď víc.“

Také v Královéhradeckém kraji záchranná služba eviduje mnohem více výjezdů, častěji startoval i vrtulník. Především jsou to výjezdy k pacientům s vysokým tlakem, ale i s poruchami dýchání. Tropické teploty se projevují i na zvýšené únavě za volantem, takže přibylo i dopravních nehod.

Podle mluvčí pražské záchranky Jiřiny Ernestové může kolaps z horka postihnout i zdravého člověka. Recept lékařů, jak se s vlnou veder vypořádat, je jednoduchý: více pít a vyhýbat se přímému slunci mezi 11. až 15. hodinou. Nutností je ochrana kůže i očí a pokrývka hlavy. Doporučuje se omezit fyzickou námahu a chroničtí pacienti by měli dbát rad svého odborného lékaře.

Zvláštní režim mají v horkých dnech domovy důchodců. Například U Kostelíčka v Pardubicích raději nepořádají žádné výlety. „Samozřejmě v tomto počasí neplánujeme nějaké velké výlety. Klienti se spíš drží v budovách, protože tam jsou klimatické podmínky přece jen lepší než někde na sluníčku v jednu hodinu odpoledne,“ říká zaměstnanec domova Lukáš Holeček.

Vedro trápí i zvířata

Skokové oteplení posledních dnů může způsobit zdravotní problémy nejen lidem, ale i zvířatům. I ta totiž často trpí skrytými srdečními vadami, které teplotní skok může ještě zhoršit. V brněnské zoologické zahradě proto chovatelé na zvířata dohlížejí více než obvykle.

„Tam, kde jsou potenciální poruchy zdraví, které my nevidíme, tak se většinou v těchto obdobích projevují. A je to pro nás dost náročné, protože musíme sledovat stav zvířat a případně zahájit léčbu,“ říká ředitel zoo Martin Hovorka a doplňuje:

„To je u těchto zvířat většinou komplikovanější než u normálních hospodářských zvířat, kde se k tomu ten veterinář dostane.“

Zuzana Kopuletá, Vlasta Gajdošíková, mta, Kateřina Kozmová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme