Záchranáři našli v Krkonoších pod lavinou tělo snowboardisty

Záchranáři našli v Krkonoších tělo snowboardisty, který včera uvízl na polské straně Sněžky pod lavinou. Obrovská masa sněhu spadla v oblasti Biely Jar a je vůbec největší v našich horách za poslední půl století. Do rozsáhlého pátrání se zapojili i příslušníci české Horské služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavinové svahy | Foto: adrex.cz

Tělo objevil lavinový pes českého psovoda z Pece pod Sněžkou kolem 14. hodiny. Zasypaný se nacházel asi 100 metrů od čela laviny v hloubce jednoho a půl metru.

Dnešní pátrací akce trvala zhruba čtyři hodiny a kvůli obrovskému rozsahu laviny - asi kilometr dlouhé a o mocnosti 15 až 20 metrů - bylo hledání polského snowboardisty velmi obtížné.

Asi 50 členů české Horské služby a stejný počet jejich kolegů z polského GOPRu nejprve propátralo laviniště vyhledávači, poté musela nastoupit družstva se sondami. Lékař už však bohužel konstatoval jen smrt zasypaného.

Sedmadvacetiletý muž z Jelení Hory podle záchranářů nerespektoval zákaz vstupu do oblasti, kde hrozil sesuv sněhu. Lavina se s ním utrhla včera odpoledne. Na místo vyrazili polští i čeští záchranáři, kvůli nepříznivému počasí a akutnímu nebezpečí dalších lavin však museli v 19 hodin akci přerušit.

Lavina podobného rozsahu spadla na severním svahu Sněžky naposledy v roce 1968. Téměř přesně před čtyřiceti lety zasypala v údolí Biely Jar sedmadvacetičlennou výpravu sovětských turistů a 19 z nich usmrtila. Tehdy se podařilo zachránit jen pět lidí.

V Krkonoších spadla lavina už tento pátek a zasypala dva lidi. K neštěstí došlo v oblasti Brádlerovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem, která je mimo tradiční lavinová pole, napadlo ale množství čerstvého sněhu, takže se kus uvolnil a sjel do žlabu. Na místě zasahovalo 20 záchranářů, lavinový pes a lékař. Oba muže se podařilo vyprostit a se šokem a podchlazením skončili v nemocnici.

Horská služba proto stále varuje před možným utrhnutím laviny, a to nejen v Krkonoších. Třetí stupeň lavinového nebezpečí platí i v Jeseníkách a v Tatrách.

Martin Dorazín, Eliška Pilařová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme