Záchranáři obnovili pátrání po 250 pohřešovaných. Další protržení nádrže v dole na jihu Brazílie nehrozí

Záchranáři na jihu Brazílie obnovili pátrání po více než 250 pohřešovaných, které hledají u města Brumadinho, kde se v pátek v místním dole protrhla odpadní nádrž. Záchranné práce v neděli ráno museli přerušit kvůli riziku protržení další nádrže v tomto dole na železnou rudu. Podle mluvčího státního úřadu pro civilní obranu Flávia Godinha již protržení další nádrže nehrozí.

Brazílie (Aktualizováno: 18:55 27. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pátrají po pohřešovaných v Brazílii. | Foto: Washington Alves | Zdroj: Reuters

Úřady také odvolaly evakuaci tisíců obyvatel města Brumadinho, kterou zahájily kvůli hrozbě protržení další nádrže. Město má podle serveru BBC 39 tisíci obyvatel.

Po pátečním protržení jedné z nádrží v dole společnosti Vale voda a bahno zaplavily rozsáhlé území, včetně administrativní části dolu a části nedaleké obce Vila Ferteco. Místní média zatím hovoří o 34 potvrzených obětech, některé zdroje, včetně agentury AP, uvádí už 40 mrtvých. V nemocnicích je 23 zraněných a přes 250 lidí se pohřešuje.

Po protržení odpadní nádrže na jihu Brazílie se pohřešuje 200 lidí, záchranáři hlásí 34 obětí

Číst článek

Mezi nezvěstnými je mimo jiné asi stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, již záplava bahna zcela pohřbila. Záchranářům se ani po celodenní práci v sobotu nepodařilo k zavalené jídelně proniknout. V noci byly záchranné práce přerušeny a měly začít opět ráno.

‚Nevím, kdo je za to zodpovědný‘

Příčina protržení nádrže, jež fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma Vale se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Podle výkonného ředitele firmy Vale Fabia Schvartsmana ani zaměstnanci dolu při kontrole 10. ledna neshledali žádné riziko.

Šéf firmy se v sobotu za neštěstí omluvil, aniž za něj přijal zodpovědnost. „Omlouvám se společnosti, omlouvám se vám, omlouvám se všem za to, co se stalo,“ uvedl Schvartsman. „Nevím, kdo je za to zodpovědný,“ dodal.

Guvernér: Šance na záchranu 300 pohřešovaných je mizivá. Záchranáři našli u protržené nádrže devět těl

Číst článek

Vláda okamžitě pozastavila činnosti firmy Vale v dole a ministerstvo životního prostředí už jí udělilo dvě pokuty. Soud také firmě zablokoval peníze na účtech, které mají být posléze použity na náhradu škod. Původně to bylo celkem šest miliard realů (asi 35,6 miliardy Kč), v neděli však částku zvýšil na 11 miliard realů. Brazilská nadnárodní korporace Vale je největším producentem železné rudy na světě.

Ve státě Minas Gerais je to už druhé podobné neštěstí za zhruba tři roky. V listopadu 2015 se tam protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku. Spoluvlastníkem dolu, kde se tehdy neštěstí stalo, byla rovněž společnost Vale.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme