Finsko 2:0 Česko

Záchranáři si nacvičili zásah po teroristickém útoku

Bez problémů proběhlo v noci na pátek protiteroristické cvičení v Praze a středních Čechách. Záchranáři si potvrdili, že na místo zásahu zvládnou dorazit vylidněným nočním městem do 10 minut. Explozi ve vagonu pražského metra na Náměstí Republiky hasiči simulovali v jednu hodinu po půlnoci. První hasičská auta ze stanice v Sokolské ulici dorazila do přilehlých ulic pět minut po ohlášení výbuchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopadení teroristů | Zdroj: ČTK

Převléknutí do speciálních protichemických kombinéz a sestup do podzemí trvalo dalších několik minut. Teprve po chemicích a pyrotechnicích mohli na nástupiště metra přispěchat zdravotníci. Za zhruba hodinu a půl hasiči a zdravotníci z metra vynosili na 30 těžce zraněných lidí, dalších 15 cestujících při předstíraném výbuchu zemřelo.

Premiér Jiří Paroubek, ministr vnitra František Bublan i nový policejní prezident Vladislav Husák jsou s průběhem největšího protiteroristického cvičení v dějinách Česka spokojeni.

Scénář byl následující: centrem Prahy otřásla mohutná detonace. Z metra na Náměstí Republiky se valí hustý dým. Ve stanici explodovala bomba teroristů. 15 mrtvých, 29 těžce a přes 150 lehce zraněných. Aby byla atmosféra co možná nejbližší realitě, je na místě 200 figurantů, nalíčených maskéry podle typu zranění, které mají tito lidé podle scénáře. Pak už záleží jen na tom, jak rychle přijedou záchranáři na telefonické zavolání.

Integrovaný záchranný systém posílá na místo neštěstí čtyři stovky záchranářů. Současně se stahují jednotky ze Středočeského kraje, aby Praha neštěstí zvládla. Dokonce se účastní i pracovníci metra, musí co nejrychleji obnovit přívod elektřiny a rozjet eskalátory.

Úkolem cvičení je prověřit připravenost systému. V reálu se počítá, že bomb by mohlo být víc, a proto policie dostává zprávu, že na Nádraží Holešovice leží podezřelý balíček - nástražný výbušný systém, ke kterému vyrazí policejní pyrotechnici. Krátce nato vybuchuje další simulovaná bomba ve vlaku na nádraží v Kralupech nad Vltavou.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme