Vrtulník ostravských záchranářů byl ohrožený laserem. Pilot musel ostře měnit směr letu
Ostravské letecké záchranáře ohrozil během letu ve čtvrtek 6. ledna laserový paprsek. Vrtulník kvůli tomu musel ostře změnit směr, i poté ale laser na vrtulník mířil. Pokud by došlo k přímému ozáření pilota, posádka by byla v nebezpečí, varují záchranáři. Událost přitom není ojedinělá, provozovatel letecké záchranné služby se podle mluvčího moravskoslezkých záchranářů Lukáše Humpla setkala v posledním půl roce s dalšími dvěma podobnými případy.
Záchranáři letěli ve čtvrtek 6. ledna odpoledne zpět na základnu od zásahu na Vsetínsku, když je nad Výškovicemi zasáhl laserový paprsek.
Podle Petera Dobroty, letového ředitele společnosti AIR – TRANSPORT EUROPE, která leteckou záchrannou službu provozuje, paprsek na vrtulník mířil až tři minuty. Ačkoliv pilot změnil směr, osvětlení laserem pokračovalo. Pilot však přímo oslněný nebyl.
Laserových útoků na piloty přibývá, zrak mohou poškodit až na dvanáct hodin
Číst článek
Jak moravskoslezští záchranáři varují, oslnění laserem může vést ke ztrátě orientace i trvalému poškození zraku. „Společnost důrazně upozorňuje, že při ozáření vrtulníku se zábava s laserem může rychle změnit na velké nebezpečí. Ozáření pilota laserem má za následek dočasnou paralýzu vidění,“ varuje Dobrota.
„I chvilková dezorientace může způsobit zpožděnou reakci pilota během letu a přistávacích manévrů, což pro celou posádku znamená velké riziko,“ dodává.
Případ však není ojedinělý. Podle společnosti AIR – TRANSPORT EUROPE se takové události dějí opakovaně. Jen v posledním půl roce se její posádky setkaly s dvěma útoky laserem.
Obě se přitom odehrály v noci, kdy piloti používají brýle s nočním viděním, které sílu paprsku znásobují. Policisté podle vyjádření záchranářů už oba případy prošetřují.
Moravskoslezští záchranáři událost označili za „nanejvýš znepokojivou“ a varovali před „nanejvýš zlomyslným a nepochopitelným jednáním“.