Letos záchranáři vyjížděli ke stovce pádů z koloběžky. Roli často hraje alkohol

Do Prahy se po koronaviru pomalu vrací turisté. Ti často využívají k pohybu sdílené elektrokoloběžky, jenže s tím narůstá počet zranění, u kterých zasahují záchranáři. Letos už vyjížděli ke stovce pádů z koloběžek. To je skoro stejný počet jako za celý loňský rok. Na těch elektrických lidé jezdí často nepřiměřeně rychle, bez helmy a kvůli chybějící síti oddělených cyklostezek i po chodnících, kde je to zakázané.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koloběžka v ulicích Prahy. | Foto: René Volfík

Jízda po chodníku a bez helmy je ale riskantní. „Jednadvacetiletá dívka po pádu z elektrokoloběžky utrpěla velmi vážný úraz hlavy a musela být převezena na jednotku intenzivní péče. Na místě zasahoval také lékař,“ vzpomíná na zhruba měsíc starý případ, který se odehrál v Novém městě, mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zranění na elektrokoloběžkách

Vloni skončilo po pádu z koloběžky na jednotce intenzivní péče sedm lidí. Letos byly takové případy čtyři. K nehodám často dochází v noci nebo nad ránem, často pod vlivem alkoholu. „Od roku 2019 tu máme 27 nehod bez přilby na vozidle soukromé organizace, z toho pouze osm bez alkoholu,“ informuje Zuzana Poláková z AutoMatu.

Dodává, že nehody se častěji stávají v centru města, kde nejsou oddělené pruhy pro pěší, cyklisty a auta. „Ti lidi, když přijedou, protože to jsou zpravidla turisti, tak se bojí jet společně s auty ve vozovce, a volí proto cestu po chodníku,“ říká.

Za loňský rok záchranáři ošetřovali po pádu z koloběžky 130 lidí. Nejčastější jsou úrazy hlavy, pohmožděné a sedřené ruce nebo nohy, dochází i ke zlomeninám. Smrtelný úraz zatím záchranáři řešit nemuseli.

Jaroslav Hroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme