Záchranáři z Liberce letí na Srí Lanku

Dětská mobilní nemocnice, se kterou dnes na Srí Lanku letí sedmnáctičlenný liberecký zdravotnický tým, začne na ostrově fungovat v pátek. Tamní obyvatelé zařízení pojmenovali Naděje z Čech. V oblasti má dočasně nahradit původní dětskou nemocnici, kterou na konci loňského roku smetla přílivová vlna způsobená silným zemětřesením v oceánu. Podle velitele mise Jaromíra Dolanského bude nemocnice stát ve městě Galle na jihu ostrova, jehož okolí přírodní katastrofa zasáhla zvlášť tvrdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

17 dobrovolníků odletělo na Srí Lanku | Foto: Michal Krumphanzl

První část humanitární mise se přemístila na počátku minulého týdne, většina personálu se měla připojit minulý pátek. Kvůli rozšíření nákladu však výprava čekala na dnešní, speciálně vypravený let.

V mobilní pediatrické ambulanci čtvrt roku pomáhat nemocným a zraněným dětem. "Lékaři budou 4, zdravotních sester je 10, zbytek jsou lidé pomocného personálu, jsou to lidé, kteří budou dělat všechno," řekl ve vysílání Radiožurnálu šéf mise Jaromír Dolanský ze společnosti Hand for Help. "Péče by měla být pro začátek rozšířená ambulance bez dlouhodobé hospitalizace."

Nahradí tak část nemocnice, kterou vlna tsunami zničila. "Pro začátek jsme nabídli pohotovostní lůžka a kompletní zázemí na běžné ošetřování. Na základě žádosti srílanské strany se snažíme rozšířit naši působnost o další lékaře a lékařský materiál, protože ta spádová oblast, která je teď postižená, nemá vlastní nemocnici."

Lékaři a zdravotníci budou pracovat v oblasti města Galle, kde vlna tsunami zničila tamní nemocnici s porodnicí. Celá mise vyjde na více než 6 miliónů korun. Tuto částku si záchranáři půjčili. Protože se díky solidaritě naší veřejnosti na jejich kontě shromáždily už 4 milióny korun, dobrovolníci věří, že se jim bankovní úvěr podaří brzy splatit.

Markéta Kaclová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme