Záchranky se chystají na náročné dny. Může přibýt pacientů, kteří zkolabují z vedra

Česko trápí tropická vedra. Teplota běžně stoupá přes třicítku a podle předpovědi by koncem týdne měla překročit 36 stupňů. Zdravotníci varují kvůli přehřátí. Záchranky budou pravděpodobně vyjíždět kvůli kolapsům z vedra častěji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto)

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Když má někdo v našem okolí v takovém počasí pocit slabosti nebo je mu na omdlení, může to znamenat, že brzy zkolabuje a bude potřebovat první pomoc.

„Šel jsem z oběda, najednou jsem si pamatoval půlku toho, že padám k zemi a to bylo všechno. Od té doby si nic nepamatuji. Žádné tunely nebo jako pána Boha, to jsem opravdu neviděl,“ popisuje sedmapadesátiletý pacient Vladimír, jaké to bylo, když zkolaboval uprostřed lidí na pražském Andělu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co dělat, když někdo v okolí z horka zkolabuje, zjišťovala u zdravotníků redaktorka Lenka Jansová

„Pak jsem se probral v sanitce, Prostě jsem vnímal, že strašně houká. Přivezli mě do nemocnice na Karlově náměstí. Tam jsem údajně měl i komunikovat. Ale fakt si to nepamatuji,“ dodává.

Pokud jde o kolaps způsobený vedrem, jako první by nás mohlo varovat, že si člověk chce sednout, nebo se dokonce snaží zachytit čehokoli, co mu přijde do cesty. Podle praktické lékařky Alexandry Horákové je třeba chovat se podle situace.

„Když uvidíte mladého člověka schouleného na boku někde venku, asi ho oslovíte a zeptáte se ho. Dostane tak řadu informací. Třeba, že se mu udělalo slabo, že špatně pil, nebo třeba, že nejedl. Asi pak budete postupovat podle toho. Ale když uvidíte někoho, kdo je v bezvědomí, tam už není na místě nic jiného, než volat rychlou záchrannou službu,“ upozorňuje.

Číslo rychlé záchranné služby 155 je podle lékařky také to nejdůležitější, co by si teď v horku lidé měli pamatovat. Při méně naléhavých případech samozřejmě pomůže stín, čerstvý vzduch, voda či chladný obklad. „Na veřejnosti je možnost přiložit obklad na krk, na zápěstí, na šíji. Jsou to dostupná místa,“ přibližuje doktorka Horáková.

Nejvíc hrozí kolaps lidem s onemocněním srdce a cév, těm, kteří mají vysoký krevní tlak nebo nemocné ledviny.

Lenka Jansová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme