ČSSD má mít pět ministerstev. Jediným zákonodárcem v nové vládě bude Hamáček, žádají Hašek a spol.

Sociální demokracie má mít v nové vládě šéfa ANO Andreje Babiše nejméně pět ministerstev. Zasednout by v ní pak neměli žádní zákonodárci kromě šéfa strany Jana Hamáčka. Shodla se na tom platforma nazvaná Zachraňme ČSSD, kterou tvoří kritici někdejšího vedení strany. Mezi nimi je například Michal Hašek, Zdeněk Škromach nebo současný první místopředseda Jiří Zimola. Ani jeden z nich není poslancem nebo senátorem.

Třešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek na mimořádném sjezdu ČSSD. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Podporujeme požadavek ČSSD na minimálně pět resortů v koaliční vládě – zejména ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo dopravy, ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zemědělství a ministerstvo kultury,“ informovali zástupci platformy Zachraňme ČSSD na svém facebooku. Z ANO zatím zní hlasy o nabídce čtyř vládních křeslech. 

Prezident Zeman: Vláda s důvěrou by mohla vzniknout do konce května

Číst článek

„Podporujeme, aby Sjezd ČSSD přijal usnesení, kterým stanoví, že: do vlády ČR nebudou nominováni zákonodárci (s výjimkou předsedy ČSSD),“ dodali po sobotním jednání v Třešti na Jihlavsku.

Šéf strany Jan Hamáček už dřív mluvil o tom, že ve vládě by neměli být poslanci ČSSD.

Zachraňme ČSSD

Platforma Zachraňme ČSSD vznikla letos v lednu, aby ovlivňovala dění uvnitř sociální demokracie. Má být neformálním diskusním fórem, které umožní debatu o budoucnosti strany a o jejích hodnotách.

Založila ji šestnáctka členů sociální demokracie, kteří patřili ke kritikům někdejšího vedení sociální demokracie v čele s Bohuslavem Sobotkou.

Jsou mezi nimi například někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek, poslanec Jaroslav Foldyna, Zdeněk Škromach nebo Jiří Zimola, který je nyní po předsedovi Janu Hamáčkovi druhým mužem ČSSD.

Právě Zimolu upřednostňovala tato platforma jako kandidáta na předsedu na únorovém královéhradeckém sjezdu strany. Jako prezidentského kandidáta pak podporovala Miloše Zemana.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme