Záchranné složky zasahující při tornádu by měly dostat podle návrhu 70 milionů korun

Na platy hasičů, vojáků a policistů, kteří v červnu zasahovali v obcích zasažených tornádem v Jihomoravském kraji, má jít zhruba 70 milionů korun. Vyplývá to z návrhu, který v pondělí projedná vláda. Další peníze pošle ministerstvo vnitra sborům na provozní náklady či na nahrazení škody na majetku. Celkem náklady pro všechny složky včetně Správy státních hmotných rezerv a dobrovolné hasiče přesáhnou sto milionů korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lužice, týden po tornádu. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bouřky s kroupami a tornádem o rychlosti asi 300 kilometrů za hodinu se přehnaly Břeclavskem a Hodonínskem poslední červnový čtvrtek. Vyžádaly si šest životů a poničily 1200 domů, z nichž asi 200 muselo jít k zemi. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhadl na zhruba 6,9 miliardy korun.

Moravská Nová Ves tři měsíce po tornádu: domy mají novou střechu, řeší se výměna oken

Číst článek

Schválením návrhu dojde podle materiálu k saturování vynaložených finančních prostředků, na ojedinělou mimořádnou událost, pro nejvíce zasahující složky integrovaného záchranného systému. Zásahů a následných likvidačních prací se zúčastnilo víc než 7000 hasičů, stovky policistů, vojáci i dobrovolníci.

Hasiči by měli na mzdách a souvisejících výdajích dostat zhruba 27 milionů korun, policisté přibližně 36 milionů korun. Vojáci dostanou podle návrhu zhruba sedm milionů korun. Na provozní výdaje vzniklé při zásazích pošle vnitro hasičům 14 milionů korun a vojákům čtyři miliony. Správa státních hmotných rezerv vyčíslila provozní náklady na pět milionů korun, na nahrazení škod potřebuje 600 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme