Žáci 9. tříd se mohou hlásit už jen na jednu střední školu

Žáci devátých tříd se vyrovnávají s novinkou, kterou jim připravilo ministerstvo školství - už se nemohou hlásit na dvě střední školy, jako tomu bylo dosud, ale jen na jednu. Kdo neuspěje, může zkoušet štěstí v dalších kolech. Ta se ale nemusejí konat všude. Školáci se bojí, že když napoprvé pohoří, zbude pro ně místo jen ve škole, o kterou by jinak nestáli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola v Ústí nad Labem | Foto: Jan Rosenauer

Nová pravidla se nelíbí ani 14letému Janu Šromovi z Ostravy. "Jsem naštvaný, protože druhá záložní varianta nebude, jsem nachystaný na gymnázium a všechno jsem vsadil na jednu kartu."

Ani mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová nepopírá, že nejatraktivnější školy zřejmě obsadí volná místa hned napoprvé. "Samozřejmě se může stát, že na nějaké lepší školy, lepší gymnázia druhá kola vypsána nebudou, protože bude dostatek uchazečů, kteří se tam dostanou v prvním kole. Ovšem zase bude spoustu škol, kde ta možnost bude. Změna je jen ta, že o druhém kole bude rozhodovat ředitel a nebude o tom rozhodováno centrálně."

Ministerstvo tak vyšlo vstříc ředitelům škol, kteří si stěžovali, že musejí držet místo pro druhé kolo a výborní žáci z prvního kola skončili pod čarou.

Markéta Kaclová, Jana Bohušová, Ivana Šuláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme