Žáci by mohli v rámci tělocviku plavat, zvažuje ministerstvo školství

O zavedení plavecké výchovy na základních školách bude jednat ministerstvo školství a Český olympijský výbor. Ten rozšíření tělesné výchovy na prvním stupni podporuje. Debatu na zákonné úrovni už vede Poslanecká sněmovna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světluška uspořádala Plavání POTMĚ na podporu Mirka Smrčky

Světluška uspořádala Plavání POTMĚ na podporu Mirka Smrčky | Foto: David Sedlecký

Výuka plavání na základní škole by mohla být povinná. Prosadit to chce poslanec hnutí Úsvit Karel Augustin Andrle. Ministerstvo školství jeho iniciativu podporuje.

Vydalo už potřebnou metodiku a přispívá na platy učitelů plavání, hradí i služby v bazénech. Dopravu dětem platí buď obce, nebo rodiče. Plavecký výcvik chybí v osmi až deseti procentech škol. Podle Andrleho by se měly učit plavat všechny děti.

„Pokud by se nám podařilo prostřednictvím ministerstva školství zajistit tuto povinnou plaveckou výuku, tak by určitě mladá generace povyrostla - zdravotně, morálně,“ zdůraznil Andrle.

„Protože plavání má spoustu významů. Výchovný, vzdělávací, sportovní, zdravotní, turistický a sportovní.“ Podle Andrleho by se měly učit plavat všechny děti.

Ministerstvo má vstřícný postoj

Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD by se případnému dobrovolnému rozšíření tělocviku nebránil.

„Jsme ochotni více finančně podporovat zavádění plavání do škol. Souhlasím s tím, ať je to součástí třetí hodiny pohybu navíc," řekl Chládek a dodal:

„My mluvíme o tom, že to je dobrovolné. Záleží na řediteli školy, jak k tomu přistoupí. Já osobně za ministerstvo školství to nařizovat nechci. Míč je ale na straně Poslanecké sněmovny, protože tam ta debata vznikla.“

Podle ředitele odboru vzdělávání ministerstva školství Petra Bannerta je ale ještě třeba zmapovat, co a kde brání zavedení povinného plavání.

„Už nyní jsme na to připraveni z hlediska pedagogických pracovníků, na jejich platy a mzdy,“ řekl Českému rozhlasu ředitel odboru vzdělávání ministerstva školství Petr Bannert.

„Abychom mohli přistoupit k povinnému plavání, tak je potřeba nejdříve vytvořit podmínky. První je, zda je dostatečná kapacita bazénů. Aby samozřejmě se ředitelé škol nestali těmi, kteří by chtěli a měli by povinnost, ale neměli by ji jak realizovat.“

Přispět by mohly i obce

Do základních škol by se mohla vrátit povinná výuka plavání. Povinnou výuku plavání by podle autorů návrhu - České unie školního plavání a poslance Úsvitu Karla Augustina Andrleho, mohlo hradit ministerstvo školství s přispěním obcí.

Obce by na to mohly víc peněz dostat změnou zákona o rozpočtovém určení daní.

Plavání (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Na povinné plavání jsou podle šéfa jejich unie Ladislava Boteka připravené i plavecké školy.

„Jsou připraveny materiálně. Počty bazénů jsou připraveny personálně. Nejdražší na výuce plavání doprava. Tam bychom potřebovali pomoci.“

Český olympijský výbor si nechal vypracovat speciální analýzu, vysvětluje mluvčí výboru Alexandr Kliment.

„Češi jsou bohužel nejvíce obézním národem v celé Evropě. Podle statistik Evropské komise se u nás pravidelně hýbe zhruba 30 procent populace. Češi jsou více nemocní, ať je to diabetes druhého typu nebo infarkt myokardu. Podle té naší analýzy investice 100 korun do prevence ušetří 253 korun v následné péči,“ upozornil Kliment.

„Nemůžou být úspěchy, když není základna, není z čeho vybírat. Ale čím nás více bude, tím větší úspěch můžeme dosáhnout. Proto jsem ráda, že o plavání se mluví ve vysokých sférách. A doufám, že povinné plavání bude,“ uvedla nejlepší česká plavkyně Barbora Závadová.

Věra Pfeifferová, mkp, Evelyna Kulíšková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme