Žáci by s penězi naložili odpovědněji než jejich rodiče, vyplývá z průzkumu

Žáci s vědomostmi z kurzu finanční gramotnosti by s penězi nakládali odpovědněji než jejich rodiče. Vyplývá to z průzkumu společnosti Aisis s GE Money Bank. Ty už pátým rokem kurzy o financích pro školy pořádají. Většina těchto žáků by v případě zadlužení zvolila správně varianty úniku z dluhové spirály.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, hospodářství (ilustrační foto)

Peníze, hospodářství (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Dětí jsme se ptali, co by udělaly, kdyby vyhrály milion korun. Shodli se i se svými rodiči, že by investovali například do koupě nemovitosti nebo by peníze vložily do banky, kde by je dále zhodnocovaly,“ říká autor projektu Pavel Zúbek.

„Jsou velmi dobře připraveni na život v dospělosti. Mají reálné představy o tom, co kolik stojí, které výdaje může rodina ušetřit. Správně odhadují i svojí očekávanou mzdu,“ pokračuje Zúbek.

Více než čtvrtina dětí, které prošly kurzem finanční gramotnosti, si chce vést svůj vlastní rozpočet. V některých případech by byly často zodpovědnější vůči penězům, než jejich rodiče.

Prioritou pro absolventy kurzu finanční gramotnosti je pořízení nebo vybavení bydlení místo toho, aby peníze utratili například za cestování.

„Dobrou zprávou je také to, že si děti uvědomují potřebu vzdělání, polovina z nich by chtěla, aby jim rodiče spořili na studium vysoké školy,“ dodává Zúbek.

Průzkumu mezi žáky druhého stupně základní školy, kteří absolvovali semináře, a jejich rodiči se zúčastnilo na jaře tohoto roku na 719 dětí a 265 dospělých.

Klára Bílá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme