Žáci měli letos při jednotných přijímacích zkouškách na SŠ horší výsledky

Téměř 650 škol se letos zapojilo do jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. A žáci měli letos nižší průměrné výsledky než loni. Zhoršili se hlavně uchazeči o studium na osmiletých gymnáziiích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky na střední školy.

Přijímací zkoušky na střední školy. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Cermat, který zkoušky připravuje, totiž oproti minulému roku do testu z matematiky přidal jednu úlohu, říká jeho ředitel Jiří Zíka:

„Je to záměr, který jsme realizovali na základě požadavků ředitelů gymnázií, aby test lépe rozlišil na pravé straně Gaussovy křivky. Tedy na té, kde jsou vynikající uchazeči. Gymnázia, protože mají velký převis, potřebují uchazeče opravdu dobře rozlišit, aby si vzali ty nejlepší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkouškách mluvili ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, Jiří Zíka a Bohumil Kartous ze společnosti EDUin

Letošní výsledky se nedají příliš přesně srovnat s loňskem. A to kvůli různým testům a různým žákům, kteří test dělali. Třeba u studentů, kteří se hlásili na čtyřleté obory, velké rozdíly oproti loňsku nebyly.

„Například v češtině je to asi 0,9 procentního bodu, u matematiky asi 3 procentní body,“ říká ředitel Cermatu Jiří Zíka. „Což vzhledem k rozdílu v populaci, kterou jsme testovali, je z tohoto hlediska statisticky naprosto nevýznamný rozdíl.“

Letos se do těchto přijímaček zapojilo 644 středních škol, což je víc než polovina škol s maturitními obory. Nejvíc jich bylo ze Středočeského kraje, ale třeba v Jihočeském kraji se zapojilo jen jedno gymnázium ve Vodňanech.

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy | Foto: Filip Jandourek

Letošní jednotné přijímací zkoušky byly vlastně takovou generálkou. S povinnými jednotnými přijímačkami z češtiny a matematiky u maturitních oborů počítá novela školského zákona, která ještě čeká na podpis prezidenta.

Oficiálně poprvé by se tak měly tyto jednotné přijímačky dělat příští rok v dubnu.

Kritici mluví o omezování přístupu ke vzdělání

„Jsme jednou z mála zemí v Evropě, která přistupuje k nějakému plošnému hodnocení žáků mezi primárním a sekundárním stupněm vzdělávání,“ poznamenal Bohumil Kartous ze společnosti EDUin, která jednotné přijímací zkoušky kritizuje.

„Jakákoli zkouška, kterou stanovíte někdy na konci nějakého stupně vzdělávání, velmi výrazně ovlivňuje vzdělávání před tím, a to nemusí být pozitivní.“

„Bylo by dobré, kdybychom si nalili čistého vína a mluvili otevřeně o tom, proč se toto děje. Je tady snaha vlastně omezit počet žáků, kteří jsou na maturitní obory, a více jich svým způsobem redistribuovat na obory učební,“ poznamenal Kartous.

„To však za současného stavu učilišť v ČR znamená, že tady velmi efektivně chceme omezovat přístup ke vzdělání velké části populace, a to mi skutečně nedává smysl,“ uvedl Bohumil Kartous.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme