Žáci s nejhoršími výsledky v přijímacích testech se hlásili na zdravotní školy

Na střední zdravotní školy míří žáci s nejhoršími výsledky v přijímacích testech. Vyplynulo to z analýzy společnosti Scio, která zajišťovala pro šest krajů jednotné přijímací testy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy | Foto: Filip Jandourek

„Průměrně nejhorších výsledků ve všech sledovaných oblastech, to znamená v češtině, matematice, obecných studijních předpokladech dosáhli uchazeči o studium na zdravotnicky a společenskovědně zaměřených středních školách,“ upřesnil Bohumil Kartous ze společnosti Scio.

Upozornil, že mezi společenskovědně zaměřené školy se řadí i školy hotelové nebo pedagogické. „Nicméně to neznamená, že by se podle tohoto kritéria dala hodnotit kvalita škol jako takových,“ doplnil Kartous.

Obecně podle něj převažuje počet přihlášek na střední odborné školy. „Což je dáno strukturou středního školství v České republice, kde střední odborné školy významně dominují,“ vysvětlil.

„Zjistili jsme také, že nedochází v nějakém významném procentu k tomu, že by uchazeči podávali přihlášky kombinované – přihlášku na střední odbornou školu i na gymnázium. Většina z nich se buď hlásí pouze na gymnázium, nebo na střední odbornou školu,“ dodal.

V plošných přijímacích testech na střední školy dopadl nejlépe Zlínský kraj. Téměř každá třetí přihláška tam putovala na čtyřletá gymnázia, například v Karlovarském kraji to byla jen pětina přihlášek.

Na gymnázia podávají dívky dvakrát víc přihlášek než chlapci. Žákyně dopadají lépe v testech z češtiny.

Společnost pořádala testy pro téměř 37 tisíc žáků. Testy psali všichni budoucí středoškoláci v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji. V dalších krajích využily tyto testy desítky škol.

„Máme zkušenosti pěti lety prokázané. Jedná se o spolehlivost, protože specializovaný tým, který připravuje přijímací zkoušky, se skutečně prioritně zabývá touto činností. Jeho možnosti tak jsou někde jinde než mých kolegů, kteří se samozřejmě musí věnovat svým prioritním činnostem,“ potvrdil i ředitel Gymnázia Postupická v Praze Josef Tomek.

Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme