Žáci si vyzkouší nanečisto první testy srovnávacích zkoušek

Ministerstvo školství chce prozkoušet znalosti žáků 5. a 9. tříd. Zítra tak absolvují srovnávací testy nanečisto děti v přibližně stovce škol. Ještě dva roky budou tyto zkoušky nepovinné, od roku 2014 je už budou všichni páťáci a deváťáci skládat povinně. Testování bude mít elektronickou formu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš

Ministr školství Josef Dobeš | Zdroj: ČTK

Podle ministra školství Josefa Dobeše budou výsledky testů sloužit hlavně k tomu, aby se ověřila kvalita vzdělání na jednotlivých školách. Zkoušet se bude podle takzvaných standardů, na kterých prý pracovalo rok na sedmdesát učitelů prvního i druhého stupně.

Standardy představují minimum znalostí, které žáci musejí na konci páté, respektive deváté třídy zvládnout, a sice z českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Cílem testování je podle Dobeše zpětná vazba pro školy. Jejich ředitelé tak zjistí, jak pedagogové učí.

„Od roku 2005 platí nový školský zákon, který liberalizoval systém vzdělávání. Odstranily se staré osnovy a školy nemají předepsáno, co kdy kterou hodinu mají učit. Dostaly předepsáno, co mají naučit. To je ale třeba ověřit,“ uvedl náměstek ředitelky České školní inspekce Libor Vacek.

Škola dostane po provedení plošných testů čas na případnou nápravu, tedy aby své žáky v dalším pololetí na úroveň požadovaného minima doučila. „To je to zásadní – doučit děti, dotáhnout to do standardu. Protože tím zastavíme pokles kvality na školách,“ přibližuje Dobeš své představy.

Kritika srovnávacích testů

Někteří učitelé, ale i psychologové chtějí srovnávací zkoušky zarazit. Nelíbí se jim totiž, že by výsledky testů mohly sloužit k určení toho, na jaký typ školy žák půjde. Ministr Dobeš to ale odmítá. Do budoucnosti ovšem diskuzi na téma využití srovnávacích testů k přestupu na střední školu nevylučuje.

Testy kritizuje také spolek EDUin. „Hlavní problém, proč zpochybňujeme plošné testování, je, že plošné testy umí ověřit jenom část standardu. Zjednodušeně možná čtenářskou gramotnost, nějaké znalosti, matematické operace. Samozřejmě spoustu věcí ověřit neumíme,“ myslí si mluvčí spolku Tomáš Feřtek.

Děti budou zkoušky skládat na počítačích. Na vyplnění testu dostanou šedesát minut a do pěti až deseti minut od odeslání odpovědí by měly podle ministra obdržet výsledky. Mnohé školy ale nemají dostatečně moderní počítače. Plošné testy by měly vyjít na šest milionů ročně.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme