Žáci víceletých gymnázií budou muset skládat postupové zkoušky

Přijímací testy navíc budou muset absolvovat žáci víceletých gymnázií. Podle nového školského zákona jsou totiž víceletá gymnázia rozdělená na dva stupně a při přechodu z jednoho na druhý musí žáci prokázat, že mají na další studium.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maturita | Foto: Gymnázium Jaroslava Seiferta

Ministerstvo školství tak chce dát šanci dětem z devátých tříd základních škol, aby se mohly na víceletá gymnázia přihlásil také. Žáci, kteří naopak výuku nezvládají, odpadnou. "Je to určitý způsob, jak děti přesunout na jiný typ školy, který jim bude vyhovovat lépe," říká mluvčí resortu Michaela Lagronová.

Ředitelé víceletých gymnázií budou mít v přípravě přijímacího řízení na další stupeň volné ruce. Někteří z nich ale považují další zkoušky za zbytečné. "Nedovedu si představit školu, která by chtěla využít tento nástroj k tomu, aby mohla své nedobré studenty ze školy vyhnat, to může udělat i normálními klasifikačními prostředky," podotýká Jiří Růžička, ředitel pražského gymnázia Jana Keplera.

Jiní naopak další selekci žáků vítají. Ředitel reálného gymnázia a základní školy v Prostějově Václav Kolář ale ještě úplně jasno nemá. "Když už ten žák je jednou přijatý na nějakou školu, tak by tím žákem měl zůstat, pokud na to stačí. Myslím, že by takhle formálně z vnějšku se do toho nemělo zasahovat," říká Kolář.

Žáci, kteří by u testů neuspěli, se pak mohou přihlásit na jinou střední školu. Postupové testy by se proto měly konat vždy před přijímacími zkouškami. První na řadě budou ti, co do nich nastoupili v letošním školním roce. Na osmiletých gymnázií absolvují zkoušku po čtyřech letech, na šestiletých po dvou.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme