Žáci zřejmě dostanou šanci hlásit se až na tři střední školy

Přijímací řízení na střední školy by se mohlo zásadně změnit. Počítá s tím novela školského zákona, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Podle novely by si žáci mohli podávat do prvního kola přijímacích zkoušek na střední školy až tři přihlášky. Tuto možnost by měli mít už od příštího školního roku. V současnosti platí systém jedné přihlášky, který v roce 2004 prosadila tehdejší ministryně Petra Buzková. Předloha teď míří do Senátu.

Možnost podání více přihlášek ke studiu by přivítali hlavně žáci, protože momentálně při volbě školy sázejí hlavně na jistotu. To potvrzuje i anketa mezi letošními deváťáky.

"Musel jsem zvolit tu lehčí školu, na kterou se spíš dostanu, než na tu těžší."
"Znám spoustu lidí, kteří si vybrali lehčí školu kvůli tomu, že měli strach, že se nedostanou na první kolo, a potom už by zbyly jenom nějaké horší školy."

Větší množství přihlášek ale zkomplikuje situaci středním školám. Aby se jednotlivé termíny nepřekrývaly, bude muset vzniknout tzv. přijímací týden.

Marika Táborská, Radek Musílek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme