Začíná bouřkový víkend, varují meteorologové. Platí výstraha pro jihovýchod země, v neděli pro celé území

Silné bouřky v sobotu zasáhnou hlavně Moravu a jihovýchod Čech, v neděli pak celé Česko. Bouře přinesou kroupy i přívalové deště. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Bouře přinesou kroupy i přívalové deště (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výstraha platí v sobotu od 14:00 do 21:00 pro Jindřichohradecko v jižních Čechách, jihovýchod Pardubického kraje, celou Vysočinu a většinu Jihomoravského kraje, jih Olomouckého kraje a západ Zlínského kraje.

Na neděli ústav vyhlásil výstrahu pro celou zemi od 14:00 až do půlnoci.

V sobotu budou zřejmě bouřky postupovat rychle a jen přes část Česka. „Bouřek nebude plošně mnoho. Výraznější z nich by mohly přinést zejména kroupy do dvou centimetrů, případně i větší nánosy menších krup. Postup bouřek bude poměrně rychlý k východu až severovýchodu,“ sdělili meteorologové.

V neděli se už mohou bouřky objevit kdekoli na území Česka a především na Moravě asi budou trvat déle než v sobotu.

„V Čechách budou hlavním rizikem zejména kroupy do dvou centimetrů, případně přívalové srážky. Bouřky budou mít v této oblasti poměrně rychlý postup k severovýchodu,“ varují meteorologové.

„Na Moravě a ve Slezsku budou mít bouřky pomalejší postup, a tak hlavní riziko bude zejména v přívalových srážkách nebo menších kroupách. Bouřky budou slábnout během večerních hodin, výjimečně mohou ale přetrvávat zejména na Moravě až do půlnoci,“ doplnili.

Bouřky podle meteorologů mohou způsobit zatopení níže položených míst a rozvodnění menších toků. Také se mohou lámat větve stromů a hrozí zásahy bleskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme